مقالات مرتبط به HSE

استاندارد ایزو

دیگر مقالات

اطلاعات کاربردی

فرم درخواست گواهینامه

گواهینامه HSE-MS

گواهینامه HSE-MS چیست، اخذ گواهینامه HSE، مرجع صادر کننده گواهینامه HSE، مدرک ایمنی و بهدداشت HSE، گواهی نامه HSE-MS، HSE چیست، اخذ مدرک اچ اس ئی، HSE مخفف چه کلمه ای است، اخذ فوری گواهینامه HSE پیمانکاران و غیره تماما کلمات کلیدی است که اشخاص یا شرکت های پیمانکاری توسط موتور جستجوگر گوگل سرچ می کنند.

گواهینامه HSE-MS توسط نهاد صادر کننده گواهینامه ایزو صادر می شود ولی برخلاف دانش بسیاری از متقاضیان استاندارد HSE  توسط سازمان بین المللی استاندارد سازی جهانی (سازمان ISO) تدوین نشده و توسط انجمن بین المللی ایمنی و بهداشت محیط زیست جهانی تدوین و منتشر شده. استاندارد HSE توسط سازمان جهانی HSE که مقر آن در انگلستان می باشد تدوین و منتشر شده است.

استاندارد HSE به مباحثی همچون عملکرد سازمان ها و شرکت های پیمانکار در تقابل با  ایمنی و بهداشت کارگران و حفاظت از  محیط زیست می پردازد. بنابراین شرکت ها و موسسات، بیمارستان ها، رستوران ها، هتل ها و شرکت هایی که فعالیت پیمانکاری می کنند نیاز به پیاده سازی الزامات HSE همینطور اخذ گواهینامه HSE-MS دارند.

مطالعه مقاله فوق به بالا بردن سطح دانش در مورد استاندارد HSE همینطور شرایط و روند اخذ گواهینامه HSE-MS مورد درخواست متقاضیان کمک می کند. لذا به دقت مقاله مطالعه گردد چنانچه نیاز به اخذ گواهینامه HSE دارید با شرکت ارتباط برقرار نمایید و از مشاوره رایگان بهره ببرید.

نهاد صادر کننده گواهینامه HSE-MS:

نهاد صادر کننده گواهینامه ایزو مدرک HSE-MS را صادر می کند، به واقع استاندارد HSE، استاندارد تدوین شده سازمان ISO نیست منتها مراجع صادر کننده گواهینامه ایزو سازمان های متقاضی را حسابرسی و گواهینامه HSE-MS را صادر می کنند. در مورد نهاد صادر کننده گواهینامه ایزو طی مقالات قبلی توضیحات بیشماری مکتوب شده که می توانید به راحتی در سایت سرچ نمایید و اطلاعات کاملی در مورد نهاد صادر کننده گواهینامه ایزو همچنین اعتبار نهاد صادر کننده ایزو به دست آورید.

نهاد صادر کننده گواهینامه HSE همانند نهاد صادر کننده گواهی نامه ایزو اختصارا CB نامیده می شود. برخی متقاضیان فکر می کنند گواهینامه IMS یا گواهینامه ISO 45001 همان گواهینامه HSE است. در صورتیکه IMS سیستم مدیریت یکپارچه و ایزو 45001 استاندارد سازمان ایزو در مورد ایمنی و بهداشت سازمانی می باشد. ولی استاندارد HSE روشی است که جنبه های عملی حفاظت از محیط زیست و حفظ سلامتی و ایمنی در محیط کار را مطالعه و اجرا می کند.

نهاد صادر کننده گواهینامه HSE-MS همانند مرجع صادر کننده گواهینامه ISO بر اساس اعتبار دهی سازمان های بالادستی، اعتبار سنجی می شوند. لذا مسلما نهاد صادر کننده که مورد تایید سازمان استاندارد ایران (مرکز ملی تایید صلاحیت ایران NACI) باشد دارای بالاترین سطح اعتبارصدور گواهینامه HSE می باشد.

هزینه اخذ گواهینامه HSE-MS:

گواهینامه HSE-MS همانطور که گفته شد توسط همان مرجعی صادر می شود که گواهینامه ایزو را صادر می کند. لذا هزینه اخذ گواهینامه HSE و هزینه اخذ گواهینامه ایزو تقریبا مشابه هم است. برخی متقاضیان جهت ورود به مناقصه یا جهت برندینگ نیاز به اخذ فوری گواهینامه HSE دارند، این متقاضیان می توانند توسط مراجع خصوصی صادر کننده گواهینامه استاندارد HSE و با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن اقدام به اخذ گواهینامه HSE نمایند. معمولا گواهینامه HSE صادر شده توسط اینگونه نهادها بین 500 هزار تومان الی 800 هزار تومان می باشد.

برخی از سازمان های بزرگ و دولتی هدف از اخذ گواهینامه HSE را رسیدن به حداقل خطرات در مجموعه و بالا بردن امنیت و ایمنی کارمندان مجموعه می نامند. بنابراین الویت اخذ گواهینامه HSE برای اینگونه مدیران پیاده سازی الزامات و رساندن فرآیندها به سطح استاندارد سازمان بین المللی EHS می باشد. لذا در اینجا مبلغ صادر کردن گواهینامه HSE مهم نیست بلکه متقاضی باید دنبال کارشناس HSE باشد تا با کمک مشاوره کارشناس اقدام به پیاده سازی الزامات استاندارد HSE نماید.

اخذ گواهینامه HSE-MS معتبر با اقدام جهت پیاده سازی الزامات استاندارد HSE محقق می شود، بنابراین سازمان ها توسط واحد ایمنی (HSE) خود همراه با کمک مشاور HSE باید ابتدا فرآیندهای خود را اصلاح کنند سپس ریسک های موجود را پیدا نمایند و اقدامات ارزیابی ریسک را انجام داده تا بتوانند مراحل حسابرسی استاندارد HSE را طی کرده و گواهینامه معتبر HSE دریافت کنند.

HSE چیست ؟

محیط زیست (Environment)، بهداشت (Health) و ایمنی (Safety) ، مخفف کلیدی HSE می باشد. استاندارد HSE روشی است که جنبه های عملی حفاظت از محیط زیست، حفاظت از سلامتی انسان و ایمنی در محیط کار را مطالعه و اجرا می کند. به زبان ساده این همان کاری است که سازمان ها باید انجام دهند تا مطمئن شوند فعالیت های آنها به کسی آسیب نمی رساند. به طور معمول کیفیت، تضمین کیفیت و کنترل کیفیت برای تشکیل واحد کنترل کیفیت اچ اس ای  HSQE لازم است تا واحد ایمنی سازمان و واحد کنترل کیفیت سازمان را با هم درگیر نماید.

از نظر ایمنی، ایجاد تلاش ها و رویه های سازمان یافته برای شناسایی خطرات محیط کار و کاهش حوادث و قرار گرفتن در معرض شرایط و مواد مضر است. همچنین شامل آموزش پرسنل در زمینه پیشگیری از حوادث، پاسخگویی به حوادث، آمادگی در موارد اضطراری و استفاده از لباس و تجهیزات محافظتی است.

سلامت سازمانی زمانی محقق می گرد که سازمان متقاضی دارای فرآیندهای ایمن، با کیفیت بالا و سازگار با محیط زیست، روش های کاری و فعالیت های سیستمی باشد تا از آسیب به افراد به طور کلی، اپراتورها یا بیماران جلوگیری نماید.

از دیدگاه زیست محیطی، ایجاد یک رویکرد سیستماتیک برای انطباق با مقررات زیست محیطی، مانند مدیریت پسماند یا انتشار هوا تا حد زیادی برای کمک به سایت در کاهش اثر کربن شرکت است.

الزامات نظارتی نقش مهمی در اجرای منظم HSE دارد و مدیران ایمنی کارگاهی باید مقررات مربوط به HSE را شناسایی و درک کنند، مفاهیمی که باید به مدیریت اجرایی اطلاع داده شود تا شرکت بتواند اقدامات مناسب را انجام دهد توسط مسئول ایمنی یا افسر ایمنی گزارش می شود.

تاریخچه استاندارد HSE:

استاندارد مدیریت HSE در سال 2004 ارائه شد، بنابراین هدف از ارائه استاندارد HSE کمک به سازمان ها جهت ارزیابی فرآیند کار سیستماتیک برای مدیریت ایمنی و بهداشت محل کار، ارزیابی و مدیریت ریسک هایی که کارکنان در اثر حوادث ناشی از کار تجربه می کنند، می باشد.

گواهینامه HSE-MS روش استانداردهای مدیریت را برای کمک به کارفرمایان در مدیریت علل حوادث ناشی از کار طراحی کرده است. این مدل مبتنی بر مدل آشنا پنج مرحله ارزیابی ریسکاست که نیاز به همکاری مدیریت و کارکنان دارد. این استانداردها به شش حوزه کاری اشاره دارد که در صورت عدم مدیریت صحیح، می تواند منجر به حادثه برای کارگران شود.

استاندارد HSE نشانگرها و نشانه های عملی را برای دستیابی به استانداردهای مناسب در زمینه های اصلی بهداشت و ایمنی شغلی کارکنان ارائه می دهند. رعایت استانداردهای ایمنی و بهداشت در محل کار به سازمانها کمک می کند تا به تعهدات قانونی خود عمل کرده و از کارمندان در مقابل بیماران محافظت کنند.

به طور کلی HSE یک نهاد دولتی که مسئول تشویق، تنظیم و اجرای ایمنی و بهداشت حرفه ای در محیط های کاری همچنین تحقیقات در مورد خطرات شغلی در کشور انگلستان می باشد. اچ اس ئی روندی مدیریتی برای پوشش دادن نقاط ضعف ایمنی و بهداشتی یک مجموعه صنعتی را عنوان می کند. بحث استاندارد HSE تقریبا از سال 1382 شمسی وارد سازمان های دولتی ایرانی شد و وزارت نفت پیش رو ایجاد الزامات HSE در ایران می باشد که به دنبال آن وزارت صمت دپارتمانی تحت عنوان HSEE (بهداشت، ایمنی، محیط زیست، انرژی) را ایجاد کرد. گواهینامه HSE-MS تقریبا از همان سال ها از پیمانکارانی که با وزارت نفت فعالیت داشته اند درخواست می شده و امروزه گواهینامه HSE-MS تقریبا از تمامی پیمانکارانی که درخواست ورود به مناقصه را دارند درخواست می گردد.

 

بیشتر بخوانیم:

دانلود HSE PLAN

دانلود مستندات IMS

 

برچسب ها: گواهینامه HSE-MS، گواهینامه HSE، مدرک اچ اس ئی، اخذ گواهینامه HSE

 

 

2 دیدگاه دربارهٔ «گواهینامه HSE-MS»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button