مطالب استاندارد BRC

استاندارد مواد غذایی

نمونه گواهینامه

BRC گواهینامه سیستم ایمنی غذا

BRC گواهینامه سیستم ایمنی غذا  به عنوان استاندارد جهانی شناخته می شود که، تولید کنندگان همچنین صنایع بسته بندی مواد غذایی جهت صادرات محصول به آن نیاز پیدا می کنند. BRC اختصار کلمه British Retail Standard به معنای استاندارد خرده فروشی انگلیس، که در سال 1996 تحت نظارت یک برنامه صدور گواهینامه جهانی ایمنی غذا GFSI شناخته شده است.

BRC گواهینامه استاندارد ایزو برای سازمان ها شناخته نمی شود، در حقیقت BRC گواهینامه محصولات غذایی است که بحث ایمنی مواد غذایی را دنبال می کند. BRC کنسرسیوم خرده فروشی انگلیس است، این شرکت در سال 1996 توسط خرده فروشانی که می خواستند استانداردهای ایمنی مواد غذایی را در سراسر زنجیره تامین هماهنگ کنند، تاسیس شد.

کنسرسیوم خرده فروشی انگلیس در ژانویه 1992 با ادغام انجمن خرده فروشان انگلیس و کنسرسیوم خرده فروشی تشکیل شد. BRC گواهینامه سیستم ایمنی غذا  توسط کنسرسیوم خرده فروشی مواد غذایی  در سال 1998 اولین نسخه استاندارد مواد غذایی را برای تأمین کنندگان مواد غذایی تولید کرد. این نه تنها در سراسر انگلستان بلکه در سراسر جهان به طور گسترده ای پذیرفته شده است.

بررسی اجمالی BRC گواهینامه سیستم ایمنی غذا:

BRC گواهینامه سیستم ایمنی غذا استاندارد جهانی می باشد که توسط متخصصان صنایع غذایی همانند خرده فروشان، تولید کنندگان و سازمان های خدمات غذایی تهیه شده است. استاندارد BRC اولین بار در سال 1998 تدوین و منتشر شد و نهاد های صدور گواهینامه تحت نظارت انجمن GFSI اقدام به حسابرسی و صدور گواهینامه BRC می کردند.

استاندارد های متمرکز بر BRC گواهینامه سیستم ایمنی غذا شامل موارد ذیل می باشد.

تشویق توسعه فرهنگ ایمنی محصول؛ گسترش الزامات نظارت بر محیط برای انعکاس اهمیت روزافزون این روش؛ تشویق سایت ها برای توسعه بیشتر سیستم های امنیت و دفاع غذایی. افزودن وضوح به الزامات مربوط به مناطق پرمخاطره، پر خطر و محیط های با مراقبت بالا . ایجاد شفافیت بیشتر برای سایت های تولید کننده غذای خانگی؛ و

اطمینان از کاربرد جهانی و علامت گذاری BRC در ابتکار جهانی ایمنی مواد غذایی (GFSI).

استاندارد جهانی BRC (کنسرسیوم خرده فروشی انگلیس) برای ایمنی غذا جهت اطمینان از انطباق تامین کننده و اطمینان از توانایی خرده فروشان در تضمین کیفیت و ایمنی محصولات غذایی که آنها می فروشند، ایجاد شد.

استاندارد BRC چیست ؟

خرده فروشان اصلی در انگلستان به دلیل مسئولیت مستقیم در صورت بروز حادثه، نگران امنیت غذایی بودند. برای کنترل اوضاع، خرده فروشان از کلیه تأمین کنندگان مواد غذایی درخواست کردند که دارای گواهینامه استاندارد ویژه ای باشند تا از مطابقت آنها با خواسته های کیفی و ایمنی و الزامات قانونی اطمینان حاصل کنند.

سپس اولین بار در سال 1998 این استاندارد با مشارکت ذینفعان بین المللی در زنجیره تأمین به طور مرتب بهبود یافت. امروزه BRC گواهینامه سیستم ایمنی غذا ابزار جهانی است که بر اساس جدیدترین استانداردها و روش های ایمنی مواد غذایی منتشر شده است.

الزامات موجود در استاندارد مربوط به سیستم مدیریت کیفیت ISO 22000 و سیستم HACCP است که توسط برنامه های پیش نیاز دقیق پشتیبانی می شود. این مجموعه ای از الزامات GMP (روش ساخت خوب)، GLP (آزمایشگاه خوب) و GHP (بهداشت خوب) پیروی می کند.

ایمنی غذا هنگام کار در زنجیره تأمین غذا از اهمیت حیاتی برخوردار است. استاندارد جهانی BRC برای صدور گواهینامه ایمنی غذایی به برند شما علامت شناخته شده بین المللی از کیفیت، ایمنی و مسئولیت مواد غذایی را می دهد.

مزایای BRC گواهینامه سیستم ایمنی غذا:

چرا صدور گواهینامه برای تجارت من خوب است؟ بیشتر خرده فروشان، صاحبان مارک های اروپایی، جهانی و همچنین سازندگان مواد غذایی بریتانیایی و بسیاری از تهیه کنندگان مواد غذایی، دارای گواهینامه استاندارد جهانی BRC برای ایمنی مواد غذایی هستند.

استاندارد جهانی BRC برای ایمنی مواد غذایی سازمان شما را قادر می سازد تا:

مدارک مربوط به تعهد ایمنی مواد غذایی را ارائه دهید، و در صورت حادثه ایمنی غذایی، دفاع قانونی را در چارچوب مفهوم (مراقبت های لازم) ارائه دهید.

توسط BRC گواهینامه سیستم ایمنی غذا یک سیستم مدیریتی ایجاد کنید تا بتواند به شما کمک کند، با رعایت قوانین خاص در کشورهایی که محصول نهایی مصرف می شود، بهتر شرایط کیفیت  ایمنی غذا و رعایت قانون را اجرا می کنید.

ابزاری برای بهبود عملکرد ایمنی مواد غذایی و ابزاری برای نظارت و اندازه گیری موثر عملکرد ایمنی مواد غذایی فراهم می کنید. کاهش ضایعات محصول، بازسازی محصول و فراخوان محصول را تسهیل می کنید.

ایمنی غذا در هر مرحله از زنجیره تامین مواد غذایی مهم است. BRC از مصرف کنندگان محافظت می کند، از تعهدات قانونی پیروی می کند و از نام تجاری شما محافظت می کند.

بخش های اجرایی BRC گواهینامه سیستم ایمنی غذا:

آخرین ویرایش BRC گواهینامه سیستم ایمنی غذا توسط کنسرسیوم خرده فروشان انگلیس به 9 بخش مهم تقسیم شده است که شامل موارد ذیل می باشد.

تعهد مدیریت: تعهد در سطح ارشد در توسعه فرهنگ ایمنی غذایی خوب ضروری است و بنابراین برای موثر بودن هر سیستم ایمنی غذایی و اطمینان از کاربرد کامل و توسعه مداوم این سیستم ها ضروری است.

طرح ایمنی مواد غذایی HACCP: تجزیه و تحلیل خطر موثر باعث می شود که شرکت تولید کننده خطراتی را که ممکن است تهدیدی برای ایمنی، کیفیت و یکپارچگی محصولات آنها باشد، شناسایی و مدیریت کند.

سیستم مدیریت کیفیت و ایمنی مواد غذایی: این بخش تضمین می کند که این شرکت در زمینه سیستم های مدیریتی مدون و مستند کاملاً مستند کار می کند.

استاندارد های بخش تولید: این موضوع مناسب بودن، تمیزی و کنترل سایت را شامل می شود و شامل موضوعاتی مانند شرایط کارخانه، تمیز کردن، تجهیزات، کنترل آفات، کنترل بدن خارجی و دفاع غذایی همچنین امنیت سایت است.

کنترل محصول: ایجاد کنترل محصولات مانند مدیریت آلرژن، جلوگیری از تقلب در مواد غذایی و آزمایش محصول در تحویل مطمئن محصولات معتبر و ایمن مهم است.

شرایط پیاده سازی BRC گواهینامه سیستم ایمنی غذا:

در بالا به 5 روش پیاده سازی الزامات BRC پرداخته شد. آخرین ویرایش BRC گواهینامه سیستم ایمنی غذا طی 9 روش تدوین شده بود که 4 روش دیگر به شرح ذیل می باشد.

کنترل فرآیند: این الزامات اطمینان حاصل می کند که برنامه مستند HACCP به صورت روزانه همراه با رویه های موثر برای تولید مداوم محصول با کیفیت صحیح به بهره برداری می رسد.

پرسنل: آموزش، لباس های محافظ و اقدامات بهداشتی در این بخش آورده شده است.

بررسی مناطق پرخطر: مناطق پر خطر، با مراقبت بالا و با دقت بالا در محیط تولید شناسایی و اقدامات اصلاحی انجام شود. بخش خاصی از استاندارد مربوط به محصولاتی است که در معرض آلودگی پاتوژن بالقوه هستند و بنابراین برای اطمینان از ایمنی محصول به کنترل های اضافی نیاز دارند.

الزامات محصولات معامله شده: یک بخش اضافی داوطلبانه از استاندارد برای شرکت هایی که محصولات غذایی را خریداری می کنند و به فروش می رسانند، که معمولاً در محدوده استاندارد قرار دارند و در امکانات سایت ذخیره می شوند، اما در سایت مورد ممیزی تولید، پردازش یا بسته بندی نمی شوند.

توضیحات تکمیلی در مورد BRC گواهینامه سیستم ایمنی غذا:

در مقاله فوق سعی شد در مورد استاندارد BRC همچنین شرایط پیاده سازی (استقرار) الزامات استاندارد BRC گواهینامه سیستم ایمنی غذا توضیحات تکمیلی مکتوب گردد. مهمترین دغدغه متقاضیان اخذ گواهینامه BRC اعتبار نهاد صادر کننده است. در بخش های بعدی همینطور مقالات بعدی ستون سمت راست در مورد مرجع صادر کننده گواهینامه BRC توضیحات تکمیلی، مکتوب می گردد. منتها متاسفانه بلحاظ تحریم ها نهاد های صادر کننده گواهینامه ایزو که در ایران فعالیت می کنند مورد تایید انجمن GFSI نیستند.

بنابراین BRC گواهینامه سیستم ایمنی غذا صادر شده توسط نهاد های صدور داخل ایران اصطلاحا نانواکریدیت بوده و اعتبار اصلی را ندارد. لذا مراقب فریبکاری افراد سودجو باشید و هزینه بالایی جهت اخذ گواهینامه BRC پرداخت نکنید.

متقاضیان اخذ گواهینامه BRC می توانند گواهینامه ایمنی مواد غذایی را از شرکت هوداک سیستم فرتاک با حداقل قیمت در کمترین زمان ممکن دریافت نمایند. مهمترین نکته اینکه چنانچه اعتبار گواهینامه اخذ شده از شرکت مورد تایید کارفرما نباشد، شرکت هزینه واریزی شما را به حساب شرکت متقاضی برمی گرداند.

جهت اطلاعات تکمیلی در مورد استاندارد BRC و نحوه اخذ گواهی نامه BRC با ما در تماس باشید.

بیشتر بخوانیم:

گواهینامه تولید خوب محصول GMP چیست؟

 

برچسب ها: BRC گواهینامه سیستم ایمنی غذا، اخذ گواهینامه BRC، شرایط اخذ گواهینامه BRC، هزینه دریافت گواهینامه BRC، مدارک لازم جهت اخذ گواهینامه BRC

Call Now Button