دسته ها

آخرین مطالب

مطالب مرتبط

پرسش های متداول

استراتژی JIT چیست؟

استراتژی JIT چیست؟, شرح در تصویر

استراتژی JIT چیست؟, مخفف چیست؟

استراتژی JIT چیست؟ JIT مخفف Just in time یعنی درست در سر وقت یک استراتژی روش مدیریت موجودی است که توسط آن فقط در صورت نیاز از تامین کننده مواد اولیه خریداری می شود. هدف اصلی استراتژی JIT کاهش هزینه نگهداری موجودی و افزایش گردش موجودی مواد اولیه تولید در انبار است.

سیستم موجودی به ‌موقع (JIT) یک استراتژی مدیریتی است که به شرکت اجازه می‌دهد کالاها را تا حد امکان نزدیک به زمانی که واقعاً مورد نیاز است دریافت کند. بنابراین، اگر یک کارخانه مونتاژ خودرو نیاز به نصب کیسه هوا داشته باشد، انباری از کیسه هوا را در قفسه های خود نگه نمی دارد، بلکه آنها را با ورود آن خودروها به خط مونتاژ دریافت می کند.

واحدهای تولیدی جهت اجرای الزامات استاندارد کایزن نیاز دارند که استراتژی JIT خود را مشخص کنند. آنها برای بهره وری در تولید و انباری به یک Just-in-time نیاز دارند.

بیشتر بخوانید: استاندارد چیست؟

مفهوم کایزن چیست؟, شرح در تصویر

فهرست محتوا

استراتژی JIT (JUST IN TIME) چیست؟ مدیریت موجودی به موقع

Just-in-time یا JIT یک روش مدیریت موجودی است که در آن کالاها فقط در صورت نیاز از تامین کنندگان دریافت می شود. هدف اصلی این روش کاهش هزینه های نگهداری موجودی و افزایش گردش موجودی است.

اهمیت JIT چیست؟

درست به موقع مستلزم برنامه ریزی دقیق کل زنجیره تامین و استفاده از نرم افزار برتر به منظور انجام کل فرآیند تا زمان تحویل است، که باعث افزایش کارایی و حذف دامنه خطا با نظارت بر هر فرآیند می شود. در اینجا برخی از تأثیرات مهم یک سیستم مدیریت موجودی به موقع آورده شده است:

ضایعات موجودی را کاهش دهید

یک استراتژی به موقع، تولید بیش از حد را حذف می کند، که زمانی اتفاق می افتد که عرضه یک کالا در بازار از تقاضا بیشتر باشد و منجر به انباشت موجودی غیرقابل فروش شود. این محصولات غیرقابل فروش به موجودی مرده تبدیل می شوند که باعث افزایش ضایعات و مصرف فضای موجودی می شود. در یک سیستم به‌ موقع، شما فقط آنچه را که نیاز دارید سفارش می ‌دهید، بنابراین هیچ خطری برای جمع ‌آوری موجودی غیرقابل استفاده وجود ندارد.

هزینه نگهداری انبار را کاهش می دهد

انبارداری گران است و موجودی اضافی می تواند هزینه های نگهداری شما را دو برابر کند. در یک سیستم به موقع، هزینه های نگهداری انبار به حداقل می رسد. از آنجایی که شما فقط زمانی سفارش می دهید که مشتری شما سفارش دهد، کالای شما قبل از اینکه به دست شما برسد فروخته شده است، بنابراین نیازی به نگهداری اقلام شما برای مدت طولانی نیست. شرکت هایی که از مدل موجودی به موقع پیروی می کنند، می توانند تعداد اقلام موجود در انبار خود را کاهش دهند یا انبارها را به طور کلی حذف کنند.

به سازنده کنترل بیشتری می دهد

در مدل JIT، تولید کننده کنترل کاملی بر فرآیند تولید دارد که بر اساس کشش تقاضا کار می کند. آنها می توانند با افزایش سریع تولید برای یک محصول مورد تقاضا و کاهش تولید برای اقلام با حرکت آهسته به نیازهای مشتریان پاسخ دهند.

این باعث می شود مدل JIT انعطاف پذیر باشد و بتواند نیازهای بازار را در حال تغییر برآورده کند. به عنوان مثال، تویوتا تا زمانی که سفارشی دریافت نشود، مواد اولیه را خریداری نمی کند. این به شرکت این امکان را می دهد که حداقل موجودی را حفظ کند، در نتیجه هزینه های خود را کاهش داده و آن را قادر می سازد تا بدون نگرانی از موجودی موجود، به سرعت با تغییرات تقاضا سازگار شود.

منابع محلی

استراتژی JIT از آنجایی که به ‌موقع از شما می‌خواهد که تولید را فقط در صورت ثبت سفارش شروع کنید، باید مواد خام خود را در محل تهیه کنید زیرا خیلی زودتر به واحد شما تحویل داده می‌شود. همچنین منابع محلی زمان و هزینه حمل و نقل را کاهش می دهد. این به نوبه خود نیاز به بسیاری از مشاغل مکمل را برای اجرای موازی فراهم می کند و در نتیجه نرخ اشتغال در آن جمعیت خاص را بهبود می بخشد.

سرمایه گذاری های کوچکتر

در مدل JIT، فقط سهام ضروری به دست می آید و بنابراین سرمایه در گردش کمتری برای تامین مالی مورد نیاز است. بنابراین، به دلیل مقدار کمتری از سهام موجود در موجودی، بازده سرمایه گذاری سازمان بالا خواهد بود.

 مدل‌های Just-in-Time از مفهوم «اولین بار مناسب» استفاده می‌کنند که معنای آن انجام فعالیت ‌ها در اولین بار است که انجام می‌شود، در نتیجه هزینه‌ های بازرسی و کار مجدد را کاهش می‌دهد. این امر مستلزم سرمایه گذاری کمتری برای شرکت، سرمایه گذاری مجدد کمتر برای اصلاح خطاها و سود بیشتری از فروش یک کالا است.

ممیزی داخلی

استراتژی JIT چگونه به شما کمک می کند؟

تصویر بالا نحوه عملکرد یک مدل به موقع را نشان می دهد. ابتدا یک مشتری به سازنده سفارش می دهد. هنگامی که سازنده سفارش را دریافت می کند، آنها سفارشی را به تامین کنندگان خود می دهند. تامین کنندگان سفارش را دریافت می کنند و سپس مواد مورد نیاز برای برآورده کردن سفارش مشتری را به تولید کننده می رسانند. سپس مواد اولیه توسط سازنده دریافت، مونتاژ شده و به مشتری فروخته می شود.

معایب استفاده از JIT چیست؟

اگرچه مدل JIT هزینه ‌های زیادی را برای کسب ‌وکارهایی که از آن استفاده می‌کنند صرفه‌ جویی می‌کند، اما چند اشکال نیز دارد:

  1. استراتژی JIT، کار مجدد سفارش ‌ها را بسیار دشوار می‌کند، زیرا موجودی به حداقل می‌رسد و فقط بر اساس سفارش‌ های اصلی مشتریان است.
  2. این مدل به عملکرد و به‌ موقع بودن تأمین‌ کنندگان بستگی دارد که اطمینان از آنها دشوار است. علاوه بر این، تولید کننده باید بتواند هرگونه افزایش ناگهانی در قیمت مواد خام را پوشش دهد، زیرا آنها نمی توانند منتظر سفارش در هنگام قیمت گذاری بهتر باشند.
  3. از آنجایی که مدل JIT به حمل و نقل زیادی بین تامین کننده، تولید کننده و مشتری نیاز دارد، به دلیل مصرف بیش از حد سوخت های فسیلی و بسته بندی می تواند اثرات مضری بر محیط زیست (استاندارد ایزو 14001) داشته باشد.
  4. در صورت بروز اختلال، یک مدل JIT می تواند تأثیر زیادی بر کسب و کار داشته باشد. از آنجایی که سهام اضافی برای کاهش وجود ندارد، فروش ممکن است متوقف شود.
  5. یک سیستم Just-in-Time باید به دقت ردیابی و سازماندهی شود، که اگر آن را به صورت دستی انجام دهید کار سختی خواهد بود. نرم افزارها باید مورد استفاده قرار گیرند زیرا کل فرآیند را قابل مدیریت تر می کند. حتی اگر یک نرم افزار خوب به شما کمک کند، اتخاذ یک سیستم نرم افزاری جدید و آموزش پرسنل خود برای استفاده از آن می تواند کمی دشوار ویا گران باشد.

JIT مخفف Just in time یعنی درست در سر وقت یک استراتژی روش مدیریت موجودی است که توسط آن فقط در صورت نیاز از تامین کننده مواد اولیه خریداری می شود. هدف اصلی استراتژی JIT کاهش هزینه نگهداری موجودی و افزایش گردش موجودی مواد اولیه تولید در انبار است.

ضایعات موجودی را کاهش دهید، هزینه نگهداری انبار را کاهش می دهد، به سازنده کنترل بیشتری می دهد، منابع محلی، سرمایه گذاری های کوچکتر.

درست به موقع مستلزم برنامه ریزی دقیق کل زنجیره تامین و استفاده از نرم افزار برتر به منظور انجام کل فرآیند تا زمان تحویل است، که باعث افزایش کارایی و حذف دامنه خطا با نظارت بر هر فرآیند می شود. در اینجا برخی از تأثیرات مهم یک سیستم مدیریت موجودی به موقع آورده شده است:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button