دسته ها

آخرین مطالب

مطالب مرتبط

کنترل کیفیت چیست؟ QC مخفف چیست؟ تفاوت QC و QA,

کنترل کیفیت چیست؟ QC مخفف چیست

کنترل کیفیت چیست و QC مخفف چیست؟

یک جواب ساده برای اینکه کنترل کیفیت چیست و QC مخفف چیست؟. Quality control کنترل کیفیت (QC) فرآیندی است که از طریق آن یک کسب و کار به دنبال اطمینان از حفظ یا بهبود کیفیت محصول است. کنترل کیفیت شامل آزمایش واحدها و تعیین اینکه آیا آنها مطابق با مشخصات محصول نهایی هستند یا خیر.

کنترل کیفیت QC چیست؟

کنترل کیفیت (QC) فرآیندی است که از طریق آن یک کسب و کار به دنبال اطمینان از حفظ یا بهبود کیفیت محصول است. کنترل کیفیت مستلزم آن است که شرکت محیطی ایجاد کند که در آن مدیریت و کارکنان برای کمال تلاش کنند. این کار با آموزش پرسنل، ایجاد معیارهایی برای کیفیت محصول و آزمایش محصولات برای بررسی تغییرات آماری معنی دار انجام می شود.

یکی از جنبه های مهم کنترل کیفیت، ایجاد کنترل های کاملاً تعریف شده است. این کنترل ها به استانداردسازی تولید و واکنش به مسائل کیفیت کمک می کند. محدود کردن فضای خطا با مشخص کردن اینکه کدام فعالیت های تولیدی باید توسط کدام پرسنل تکمیل شود، احتمال مشارکت کارکنان در کارهایی را کاهش می دهد که برای آنها آموزش کافی ندارند.

کنترل کیفیت به چه معناست؟

کنترل کیفیت به این معناست که چگونه یک شرکت کیفیت محصول را اندازه گیری می کند و در صورت نیاز آن را بهبود می بخشد. کنترل کیفیت را می توان به روش های مختلفی انجام داد، از آزمایش محصولات، بررسی فرآیندهای تولید و ایجاد معیارها. این همه برای نظارت بر تغییرات قابل توجه در یک محصول انجام می شود.

اجرای QC چه مزایایی برای سازمان دارد؟

اجرای QC چه مزایایی برای سازمان دارد؟

اجرای کامل کنترل کیفیت QC می تواند مزایای بسیاری به همراه داشته باشد. اما مزایای اجرای QC به شرح زیر است.

 • کنترل کیفیت (QC) فرآیندی است که از طریق آن یک کسب و کار به دنبال اطمینان از حفظ یا بهبود کیفیت محصول است.
 • کنترل کیفیت شامل آزمایش واحدها و تعیین اینکه آیا آنها مطابق با مشخصات محصول نهایی هستند یا خیر.
 • کنترل کیفیت مورد استفاده در یک کسب و کار به شدت به محصول یا صنعت وابسته است و چندین تکنیک برای اندازه گیری کیفیت وجود دارد.
 • صنایع غذایی از روش‌ های کنترل کیفیت استفاده می‌کنند تا اطمینان حاصل شود که مشتریان از محصولاتشان بیمار نمی‌شوند.
 • کنترل کیفیت اقدامات ایمن را ایجاد می کند که می تواند برای اطمینان از اینکه محصولات ناقص یا آسیب دیده به مشتریان ختم نمی شود، اجرا شود.

درک کنترل کیفیت (QC)

کنترل کیفیت شامل آزمایش واحدها و تعیین اینکه آیا آنها مطابق با مشخصات محصول نهایی هستند یا خیر. هدف از آزمایش تعیین هرگونه نیاز برای اقدامات اصلاحی در فرآیند تولید است. کنترل کیفیت خوب به شرکت ها کمک می کند تا خواسته های مصرف کنندگان را برای محصولات بهتر برآورده کنند.

چرا اجرای QC مهم است؟

ایجاد یک محصول پرهزینه، زمان بر است و بدون کنترل در محل می تواند ناامن باشد. علاوه بر این، اگر شرکتی محصولات معیوب را برای خرید ارسال کند، ممکن است در قبال صدمات یا مشکلات ناشی از استفاده از محصولاتش مسئول شناخته شود. بازرسان کنترل کیفیت اطمینان حاصل می کنند که محصولات معیوب یا ناایمن شناسایی شده و علل آن اصلاح می شوند.

اجرای یک سیستم کنترل کیفیت (QC) چگونه است؟

اجرای یک سیستم کنترل کیفیت (QC) چگونه است؟

اجرای یک QC برای واحدهای تولیدی شامل آزمایش کیفیت است که عموماً در هر مرحله از فرآیند تولید یا کسب و کار باید انجام شود. کارمندان اغلب با آزمایش مواد خام، بیرون کشیدن نمونه از خط تولید و آزمایش محصول نهایی شروع می کنند. آزمایش در مراحل مختلف تولید به شناسایی محل وقوع مشکل تولید و اقدامات اصلاحی برای جلوگیری از آن در آینده کمک می کند.

اجرای یک سیستم منترل کیفیت (QC) برای واحدهای غیر تولیدی شلامل ارزیابی خدمات مشتری، پرسشنامه، نظرسنجی، بازرسی یا ممیزی باشد. یک کسب و کار می تواند از هر فرآیند یا روشی برای تأیید اینکه محصول یا خدمات نهایی آن نیازهای مشتری را برآورده می کند و ایمن و قانونی است استفاده کند.

اجرای یک QC ممکن است برای واحدهای تولیدی مختلف متفاوت باشد.

کنترل کیفیت مورد استفاده در یک کسب و کار به شدت به محصول یا صنعت وابسته است. به عنوان مثال، در تولید مواد غذایی و دارو، کنترل کیفیت شامل حصول اطمینان از اینکه محصول باعث بیمار نشدن مصرف‌کننده می‌شود. بنابراین شرکت آزمایش‌ های شیمیایی و میکروبیولوژیکی نمونه‌ های خط تولید را انجام می‌دهد.

مثال اجرای QC در صنعت هواپیمایی، خودرو سازی و الکترونیک:

در ساخت هواپیما، کنترل و تضمین کیفیت از اهمیت بالایی برخوردار است. سازندگان ملزم به مستندسازی، ردیابی، و بازرسی و بازرسی مجدد همه موارد و مراحل ساخت هستند تا شواهدی مبنی بر اینکه همه چیز طبق استانداردهای بسیار سخت تکمیل شده است، ایجاد کنند.

در خودروسازی، کنترل کیفیت بر روی قطعاتی که مشخصات و تلورانس ها را رعایت می کنند تمرکز دارد. QC تضمین می کند که موتورها، قطارهای محرک و سایر قطعات مکانیکی به صورت روان، کارآمد، ایمن و مطابق طراحی کار می کنند.

در الکترونیک، تست کیفیت ممکن است شامل استفاده از مترهایی باشد که جریان الکتریسیته و تست استرس را اندازه گیری می کنند.

تفاوت-بین-QC-و-QA-چیست

تفاوت بین QC و QA چیست؟

کنترل کیفیت (QC) و تضمین کیفیت (QA) اصطلاحاتی هستند که اغلب برای تعریف یک چیز استفاده می شوند، اما تفاوت های مشخصی وجود دارد. کنترل کیفیت بر الزامات کیفیت تمرکز دارد، مانند اطمینان از اینکه یک قطعه با مشخصات مطابقت دارد. تضمین کیفیت به مجموع تمام اقدامات و فرآیندهای مورد نیاز برای نشان دادن برآورده شدن الزامات کیفیت اشاره دارد.

معنای این تفاوت برای متخصصان کیفیت این است که با حرکت در مسیر حرفه ای کنترل کیفیت، ممکن است از کنترل کیفیت به تضمین کیفیت تبدیل شوید. کنترل کیفیت بخشی از تضمین کیفیت است که برنامه‌ ها و بخش‌ هایی هستند که به مدیریت سطح بالا، مشتریان و بازرسان دولتی اطمینان می‌دهند که محصولات تمام الزامات کیفیت و استانداردهای ایمنی را برآورده می‌کنند.

تضمین کیفیت و کنترل کیفیت دو جنبه از مدیریت کیفیت هستند. در حالی که برخی از فعالیت های تضمین کیفیت و کنترل کیفیت به هم مرتبط هستند، این دو به طور متفاوتی تعریف می شوند. به طور معمول، فعالیت ها و مسئولیت های QA تقریباً تمام سیستم کیفیت را به یک شکل یا روش دیگر پوشش می دهند، در حالی که QC زیرمجموعه ای از فعالیت های QA است.

همچنین، عناصر سیستم کیفیت ممکن است به طور خاص تحت پوشش فعالیت ها و مسئولیت های QA/QC قرار نگیرند، اما ممکن است شامل QA و QC باشند.

کنترل کیفیت و تضمین کیفیت توسط استاندارد ایزو 9000 و در تعاریف و واژگان ایزو 9001 ویرایش 2015 آورده شده است.

انواع روش های کنترل کیفیت چیست؟

روش های مختلفی برای کنترل کیفیت برای برقراری ارتباط و پیگیری بازرسی ها و مسائل وجود دارد. به عنوان مثال، نمودار کنترل کیفیت، نموداری است که نشان می‌دهد آیا محصولات یا فرآیندهای نمونه ‌برداری شده با مشخصات مورد نظر خود مطابقت دارند یا خیر، و در غیر این صورت، درجه تفاوت آنها با این مشخصات.

هنگامی که یک نمودار یک ویژگی محصول خاص را تجزیه و تحلیل می کند، به آن نمودار تک متغیره می گویند. نموداری که واریانس در چندین ویژگی محصول را اندازه گیری می کند، نمودار چند متغیره نامیده می شود. ردیابی واریانس ‌ها به کسب ‌وکارها این امکان را می‌دهد که ببینند چه تعداد نقص در هر واحد تولیدی تولید می‌کنند و چه نوع نقص‌ هایی رخ می‌دهند. در اینجا چند نمونه از روش های مورد استفاده آورده شده است.

روش کنترل کیفیت بر اساس نمودارد X-Bar

محصولات به طور تصادفی انتخاب شده برای ویژگی های داده شده که نمودار ردیابی می کند، آزمایش می شوند. شکل متداول نمودار کنترل کیفیت، نمودار X-Bar است که در آن محور y روی نمودار میزان قابل قبول بودن واریانس ویژگی تست شده را دنبال می کند. محور x نمونه های آزمایش شده را دنبال می کند. تجزیه و تحلیل الگوی واریانس در این نمودار به شما کمک می کند تا تعیین کنید که آیا نقص به طور تصادفی یا سیستماتیک رخ می دهد.

روش کنترل کیفیت براساس روش تاگوچی

روش کنترل کیفیت تاگوچی رویکرد دیگری است که بر نقش تحقیق و توسعه، طراحی محصول و توسعه محصول در کاهش بروز عیب و نقص در محصولات تاکید دارد. روش تاگوچی طراحی را مهم‌تر از فرآیند تولید در کنترل کیفیت می‌داند و سعی می‌کند تا واریانس ‌های تولید را قبل از وقوع حذف کند.

تعریف تضمین کیفیت (QA)

تضمین کیفیت را می توان به عنوان “بخشی از مدیریت کیفیت با تمرکز بر ایجاد اطمینان در مورد برآورده شدن الزامات کیفیت” تعریف کرد. اطمینان ارائه شده توسط تضمین کیفیت دو مورد است، داخلی برای مدیریت و خارجی برای مشتریان.

یک تعریف جایگزین عبارت است از: «تمام فعالیت ‌های برنامه‌ ریزی‌شده و سیستماتیکی که در سیستم کیفیت اجرا می‌شوند و می‌توان نشان داد که اطمینان حاصل شود که یک محصول یا خدمات الزامات کیفیت را برآورده می‌کند».

تعریف کنترل کیفیت (QC)

کنترل کیفیت را می توان به عنوان “بخشی از مدیریت کیفیت متمرکز بر تحقق الزامات کیفیت” تعریف کرد. در حالی که تضمین کیفیت به نحوه انجام یک فرآیند یا نحوه ساخت یک محصول مربوط می شود، کنترل کیفیت بیشتر جنبه بازرسی مدیریت کیفیت است. یک تعریف جایگزین “تکنیک ها و فعالیت های عملیاتی مورد استفاده برای برآوردن الزامات کیفیت” است.

چه کسی کنترل کیفیت را تضمین می کند و چه مدرکی تحصیلی یا سوابقی باید داشته باشد

برای تضمین کیفیت محصولات تولید یا ارائه خدمات شما نیاز به یک واحد QC دارید. وظیفه تضمین کیفیت برعهده واحد QC سازمان است. مدرک تحصیلی یا سوابق کاری فرد تضمین کننده کیفیت می تواند به شرح زیر باشد.

 • دیپلم دبیرستان برای موقعیت های ابتدایی
 • مدرک لیسانس بسته به صنعت
 • تجربه در یک صنعت
 • مجوزها و گواهینامه ها برای برخی از صنایع و مشاغل

سایر ویژگی هایی که برای متخصصان کنترل کیفیت ضروری است عبارتند از:

 • توجه به جزئیات
 • مهارت های مکانیکی و ریاضی
 • توانایی ها و قدرت بدنی
 • مهارتهای فنی
 • عملکرد تحت فشار

چطور می توانید یک شخص QC باشید؟

مسیر رسیدن به حرفه در کنترل کیفیت و تضمین کیفیت (QA) برحسب صنعت متفاوت است، بنابراین ممکن است تفاوت هایی وجود داشته باشد. با این حال، شما به طور کلی به چندین سال تجربه در صنعت خود نیاز دارید. به طور معمول، شما پس از برآورده کردن شرایط تحصیلی و تجربه کاری، به عنوان یک همکار تضمین کیفیت یا کنترل استخدام می شوید.

ممکن است شما گزینه های بیشتری برای اینکه در واحد QC یا QA استخدام شوید، داشته باشید. همانند:

 • مدیر سیستم های QA
 • مدیر عملیات QA
 • مدیر انطباق QA

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button