مطالب استاندارد CE

تست ریپورت CE

نمونه گواهینامه

گواهی CE، نشان CE، استاندارد CE

گواهی CE، نشان CE، استاندارد CE چیست ؟ چه کسانی به گواهی CE نیاز دارند ؟ محصولات CE کدامند ؟ هزینه اخذ گواهینامه CE چقدر است ؟ چگونه CE بگیریم ؟ استاندارد اتحادیه اروپا چیست و از این قبیل سوالات توسط متقاضیان در موتور جستجوگر گوگل سرچ می گردد.

گواهی CE، نشان CE، استاندارد CE تماما الزامات استانداردی است که محصول جهت ورود به بازار اقتصادی اتحادیه اروپا باید داشته باشد. لذا گواهی CE، نشان CE، استاندارد CE نشان انطباق محصولاتی می باشد که جهت ورود کالا به اتحادیه اروپا نیاز است.

حال چالش متقاضیان این است که، چه محصولاتی برای صادرات باید نشان CE انطباق داشته باشند و نحوه اخذ گواهینامه CE چگونه است. مقاله فوق در مورد استاندارد CE و دریافت گواهی CE توسط شرکت مهندسین هوداک سیستم فرتاک مکتوب شده. با مطالعه دقیق مقاله اطلاعات کاملی در مورد گواهی CE، نشان CE، استاندارد CE به دست می آورید.

نشان CE چیست:

گواهی CE، نشان CE، استاندارد CE یک نشان قابل اجرا که بیان کننده انطباق محصولات با استاندارد های تعریف شده اتحادیه اروپا شامل (بهداشت، ایمنی و حفاظت از محیط زیست) برای محصول فروخته شده در منطقه اقتصادی اروپا است. علامت CE همچنین در محصولات فروخته شده در خارج از منطقه اقتصادی اروپا که با استاندارد EEA تولید شده اند یافت می شود.

استاندارد CE بیان کننده موضوع است که، محصولاتی که در منطقه اقتصادی اروپا EEA خرید و فروش می شوند مورد ارزیابی از لحاظ ایمنی و بهداشت زیست محیطی قرار گرفته تا شرایط ایمنی محصولات تایید گردد. گواهینامه CE یا مارک CE نشان صادراتی هست که برای اکثر محصولات تولیدی جهت ورود به بازار های جهانی و بین المللی به ویژه بازار اروپا اجباری شده. لذا تولید کنندگان که هدف صادرات را دنبال می کنند باید محصولات خود را انطباق دهند با استاندارد اروپا CE سپس اقدام به اخذ گواهینامه CE اورجینال کنند.

نهاد صادر کننده گواهی CE:

گواهی CE، نشان CE، استاندارد CE توسط نهاد صادر کننده و تایید شده انجمن بین المللی ناندو مشخص می شود. مراجع معتبر صادر کننده گواهینامه CE می بایست توسط Nando به عنوان انجمن تطبیق استاندارد اروپایی ممیزی و تایید شوند.

نهاد صادر کننده گواهی CE، نشان CE، استاندارد CE به نام Notified Bodie یا اختصارا NB نامیده می شود. NB های صادر کننده گواهینامه CE دارای کدی چهار رقمی بوده که در سایت ناندو قابل رهگیری و رجیستری هستند.

متقاضیان جهت استعلام مرجع صادر کننده گواهینامه CE باید وارد سایت ناندو شود، کشوری که NB در آن اقدام به صدور گواهینامه CE می کند را انتخاب نماید، سپس با توجه به کد اعلام شده از اعتبار نهاد صادر کننده مطمئن شود.

مثال اینکه شرکت صادر کننده گواهی نامه سی ای ادعا دارد CE مارک تحت NB ایتالیایی صادر می شود. متقاضی با ورود به سایت ناندو باید کشور ایتالیا را انتخاب نماید، سپس کد چهار رقمی NB را میان نهاد های معرفی شده ایتالیایی پیدا کند. نکته مهم اینکه ورود به سایت NB فقط از طریق آدرس سایتی که ناندو معرفی کرده بایستی انجام گیرد و گواهی نامه CE در همان سایت استعلام و رجیستری شود.

صدور گواهی CE در ایران:

فریب افراد سودجو جهت خرید گواهینامه CE را نخورید. متقاضیان جهت دریافت گواهینامه CE یا مشاوره برای گرفتن گواهینامه CE هنگامی که به سایت گوگل مراجعه و سرچ می کنند با شرکت های بیشماری مواجه می شوند. مراکز صدور CE اغلب ادعای صدور گواهینامه CE اصلی و مورد تایید کشور های بین المللی را دارند، لذا متقاضی به راحتی اطمینان کرده و هزینه بالایی برای خرید یک برگه گواهینامه CE فیک پرداخت می کند.

گواهی CE، نشان CE، استاندارد CE در ایران به سه صورت معرفی و صادر می گردد. گواهینامه CE اورجینال که با توجه به شرایط اقتصادی فعلی و تحریم های ظالمانه همچنین هزینه بالای یورویی مقرون به صرفه برای تولید کننده محصول نمی باشد. بنابراین شاید در شرایط فعلی سهم CE اورجینال 1 درصد از گواهینامه های CE صادر شده باشد.

گواهینامه CE خوداظهاری که همانند CE اورجینال توسط NB ها صادر می شود با این تفاوت که درجه کلاس خطر محصول پایین بوده و مرجع صدور بر مبنای اظهارات تولید کننده بدون نیاز به تست و ممیزی گواهینامه CE را صادر می کند.

گواهینامه CE انطباقی که سهم بسیار مهمی از گواهینامه های CE صادر شده در ایران را به خود اختصاص داده. تقریبا حدود 95 درصد از گواهینامه های صادر شده CE در ایران از نوع اطباق می باشد که حداقل اعتبار را در وجه بین المللی دارد. تولید کننده با گواهینامه CE انطباق به هیچ عنوان نمی تواند صادرات داشته باشد به اتحادیه اروپا، حتی ممکن است گواهینامه صادر شده اعتبار برای دیگر کشور ها را هم نداشته باشد.

CE استاندارد

فرآیند دریافت گواهینامه CE در ایران:

مراحل دریافت گواهی CE، نشان CE، استاندارد CE توسط متقاضیان بسیار سوال می شود. ابتدا اینکه باید سطح کلاس خطر محصول مشخص شود و اینکه تولید کننده محصول را به کدام کشور می خواهد صادر نماید. در واقع تولید کننده باید ابتدا هدف از گرفتن گواهینامه CE و کلاس خطر محصول خود را مشخص نماید.

چنانچه گواهینامه CE جهت صادرات به اتحادیه اروپا مورد درخواست متقاضی باشد نحوه اخذ گواهینامه CE به شرح ذیل می باشد.  انتخاب دایرکتیوها یا قوانین مرتبط با حوزه کاربری محصول، تعیین و استخراج روش های آزمون استاندارد های مورد نیاز محصول، بررسی خطرات و انتخاب روش های ارزیابی ریسک برای محصول، رعایت استاندارد ها و مقررات فنی تعریف شده جهت تولید.

 تهیه گزارشات نتایج آزمون و مشخصات محصول شامل تکنیکال فایل، تهیه اظهارنامه تطابق محصول با استاندارد تعریف شده اتحادیه اروپا، انتخاب نهاد صادر کننده گواهی CE با توجه به دایرکتیو محصول، ممیزی توسط ممیز مرجع صدور که در محل بر اساس تکنیکال فایل صورت می پذیرد.

فرآیند دریافت گواهی CE، نشان CE، استاندارد CE در ایران با توجه به نوع کاربری محصولات از دو ماه الی چهار ماه به صورت متغییر زمان بر است.

 

نشان CE برای چه محصولاتی ضرورت دارد:

اغلب تولید کنندگان محصولات احساس می کنند برای صادرات تمامی محصولات به گواهینامه CE نیاز دارند. در صورتی که مثلا محصولات غذایی جهت صادرات به گواهینامه CE نیاز ندارد. نکته مهم اینکه برخی از محصولات تولید شده که شامل قطعات مختلفی می شوند، می بایست برای تک تک قطعات به کار رفته گواهی CE اخذ شود.

مثال اینکه دستگاه لب تاپ گواهینامه CE ندارد بلکه قطعات به کار رفته در دستگاه لب تاپ هر یک نشان CE جهت صادرات نیاز دارند. ب طور کلی لیست محصولاتی که برایصادرات نیاز به اخذ گواهی CE، نشان CE، استاندارد CE دارند شامل موارد ذیل می باشد.

مصالح ساختمانی، تجهیزات پزشکی، مواد و تجهیزات کاشتنی در بدن انسان، تجهیزات الکترونیکی، سردکننده ها و یخچال ها، اسباب بازی ها، ماشین آلات صنعتی و الکتریکی، تجهیزات حفاظت شخصی، تجهیزات اندازه گیری غیر اتوماتیک، تجهیزات گازسوز، مواد منفجره غیر نظامی، بالابر ها و مخازن تحت فشار و تجهیزات رادیویی و مخابراتی.

جهت دسترسی کامل به لیست دایرکتیو ها و محصولات به سایت https://ec.europa.eu/ مراجعه کنید.

بیشتر بخوانیم:

برچسب ها:  گواهی CE، نشان CE، استاندارد CE، اخذ گواهینامه CE، نشان CE، نشان CE اروپا، CE مارک

 

 

 

Call Now Button