دسته ها

آخرین مطالب

استاندارد ایزو

اطلاعات کاربردی

ISO 10668 چیست؟

ISO 10668 چیست؟, استاندارد ایزو 10668 چارچوبی را برای ارزش گذاری برند شامل اهداف، مبانی ارزش گذاری، رویکرد ارزش گذاری، روش های ارزش گذاری، و منبع یابی داده ها و مفروضات با کیفیت مشخص می کند. همچنین روش هایی را برای ارائه گزارش چنین نتایجی از ارزش گذاری برند مشخص می کند.

ISO 10668 چیست؟, شرح در تصویر

سازمان بین المللی استاندارد (ISO) دو استاندارد مهم به نام های ISO 10668:2012 “ارزش گذاری نام تجاری – الزامات برای ارزیابی پولی نام تجاری” و ISO 20761:2019 “ارزیابی برند – اصول و مبانی” را تدوین کرده است.

ارزش گذاری برند – ISO 10668 – چارچوبی را برای ارزش گذاری برند، شامل اهداف، مبانی ارزش گذاری، رویکردهای ارزش گذاری، روش های ارزش گذاری و منبع داده ها و مفروضات با کیفیت مشخص می کند. همچنین روش هایی را برای گزارش نتایج چنین ارزش گذاری مشخص می کند.

ارزیابی برند – ISO 20671 – این استاندارد یک چارچوب دقیق و مجموعه ای از اصول را برای انجام ارزیابی برند از دیدگاه ورودی یا خروجی تعیین می کند. به این ترتیب در نظر گرفته شده است که به عنوان استانداردی برای توسعه و اجرای سایر استانداردها برای ارزیابی برند – و علاوه بر آن همسویی با استاندارد بین المللی ارزیابی برند – یعنی ISO 10668 عمل کند.

فهرست محتوا

ISO 10668 چیست؟, استاندارد ارزش گذاری برند + اخذ گواهینامه ایزو 10668

استاندارد ارزش گذاری برند برای اولین بار سال 2008 میلادی توسط IVSC برای به رسمیت بخشیدن به رویکردهای ارزشیابی کمک کرد. سپس کمیته فنی سازمان ایزو ISO/PC 231 سال 2010 میلادی استاندارد بین المللی ISO 10668 را منتشر کرد. استاندارد ISO 10668 سه رویکرد جایگزینی ارزش گذاری برند را مشخص کرده کا شامل:

 1. رویکر بازار
 2. هزینه، و
 3. در آمد

از آنجایی که ارزش برندها از توانایی آنها برای ایجاد سود بیشتر برای صاحبان فعلی یا بالقوه جدیدشان نشات می گیرد، روش امداد حق امتیاز – نوعی از رویکرد درآمد – به طور گسترده پذیرفته شده است. دلایل زیادی وجود دارد که می‌توان ارزش گذاری برند را تکمیل کردکه شامل تخصیص قیمت خرید، دعاوی مربوط به خسارت، برنامه ‌ریزی مالیات بر عایدی سرمایه، موقعیت برند و تخصیص بودجه بازاریابی می باشد.

معرفی ISO 10668

دارایی های نامشهود به عنوان دارایی های با ارزش بالا شناسایی می شوند. مسلماً با ارزش ترین اما کمتر شناخته شده دارایی های نامشهود برندها هستند. با این حال، ارزش های قابل اعتماد باید برای برندها در نظر گرفته شود. این استاندارد بین المللی یک رویکرد ثابت و قابل اعتماد برای ارزش گذاری برند، از جمله جنبه های مالی، رفتاری و قانونی ارائه می دهد.

ISO 29990 چیست؟, شرح در تصویر

ISO 10668: ارزش گذاری برند چیست؟

ISO 10668 ارزش گذاری برند یک استاندارد بین المللی برای اندازه گیری ارزش برند است. الزامات ارزش گذاری برند مطابق با ISO را مشخص می کند، چارچوبی را برای ارزش گذاری (شامل رویه ها و روش ها) ارائه می دهد و روش هایی را برای گزارش نتایج نشان می دهد.

ISO 10668 را می توان برای ارزیابی های برند برای اهداف مختلف از جمله حسابداری، گزارشگری مالی، برنامه ریزی مالیاتی و انطباق، پشتیبانی دعاوی و صدور مجوز اعمال کرد.

هدف از استاندارد ارزش گذاری برند ISO چیست؟

هدف ISO 10668 ارائه یک رویکرد ارزشیابی برند سازگار و قابل اعتماد است که می تواند در همه انواع برندها، بزرگ یا کوچک و یا محلی، ملی یا بین المللی اعمال شود.

چرا ارزش گذاری برندها مهم است؟

برندها دارایی های نامشهود مهمی هستند زیرا باعث می شوند یک کسب و کار برای مشتریان قابل تشخیص باشد. این امر باعث وفاداری می شود و قیمت های بالاتری را برای اقلام مارک دار امکان پذیر می کند.

دلیل اهمیت ارزش گذاری نام تجاری این است که اثبات مالی محکمی از ارزش یک برند برای یک کسب و کار ارائه می کند – که برای طیف گسترده ای از اهداف تجاری ضروری است.

در مقدمه ایزو 10668 آمده است: «دارایی های نامشهود به عنوان دارایی های با ارزش بالا شناخته می شوند. مسلماً با ارزش ترین اما کمتر شناخته شده دارایی های نامشهود برندها هستند.

استاندارد ارزش گذاری برند شامل چه مواردی است؟

الزامات کلی

ISO 10668 با الزامات کلی یک ارزیابی مطابق با ISO شروع می شود: شفافیت، اعتبار. قابلیت اطمینان؛ کفایت؛ عینیت؛ و پارامترهای مالی، رفتاری و قانونی.

الزامات خاص

در مرحله بعد، الزامات خاص ارزش گذاری یک برند را تشریح می کند. اینها عبارتند از:

 • اعلام هدف
 • مفهوم ارزش یا فرض و شناسایی برند

مهم است که هدف از ارزش گذاری اعلام شود، زیرا این امر می تواند بر جنبه های دیگر ارزش گذاری برند، مانند مفروضات ارزش گذاری، فرض یا مبنای ارزش، و نتیجه نهایی ارزیابی تأثیر بگذارد.

رویکردها و روش های ارزش گذاری

سپس این استاندارد رویکردهای مختلف ارزش گذاری و همچنین ملاحظات کلی در مورد رویکردهای ارزش گذاری برند را توضیح می دهد. سه رویکرد اصلی عبارتند از:

 • رویکرد درآمد: این زمانی است که ارزش برند بر اساس درآمد مورد انتظاری است که در طول عمر خود ایجاد می کند.
 • رویکرد بازار: این رویکرد ارزش را بر اساس مقدار معقولی که می‌توان انتظار داشت خریدار برای برند بپردازد، بر اساس داده‌ های برندهای مشابه استوار می‌کند.
 • رویکرد هزینه: این زمانی است که ارزش نام تجاری بر اساس هزینه تکرار برند در زمان ارزیابی است.

مناسب ‌ترین رویکرد برای اندازه‌ گیری ارزش برند، به هدف ارزش‌گذاری برند، پیش ‌فرض یا مبنای ارزش و ویژگی‌های برند بستگی دارد.

ورودی های ارزش گذاری لازم

این استاندارد به ارائه راهنمایی در مورد مفروضات ارزش گذاری و تجزیه و تحلیل ادامه می دهد:

 • داده های بازار و مالی
 • جنبه های رفتاری
 • جنبه های حقوقی
 • منبع یابی و استفاده از داده ها و مفروضات با کیفیت

گزارش نویسی

ISO 10668 همچنین الزامات محتوای گزارش ارزش گذاری برند مطابق با ISO و روش های مختلف برای گزارش نتایج ارزیابی برند را مشخص می کند.

آیا گواهینامه ایزو 10668 را می توان با استانداردهای دیگر دریافت کرد؟

مهمترین استاندارد ایزو برای تمامی کسب وکارها استاندارد ایزو 9001 است. ISO 9001 الزامات سیستم مدیریت کیفیت را تدوین می کند و کسب وکارها را برای بهترین عملکرد کیفی آماده می کند. مسلماً سازمان ها برای ارائه بهترین عملکرد خدماتی یا تولیدی باید اقدام به تشریح و پیاده سازی الزامات ایزو 9001 نمایند.

پیاده سازی و اخذ گواهینامه ISO 9001 می تواند بهترین مسیر برای دریافت گواهینامه ایزو 10668 باشد. تمامی کسب و کارها منجمله واحدهای تولید می توانند اقدام به اخذ گواهینامه ایزو 10668 نمایند.

مرجع صدور استاندارد ایزو 10668 کیست؟

CB های صادر کننده گواهینامه ایزو در ایران همان نهادهای صادر کننده گواهینامه ایزو 10668 هستند. تمامی کسب وکارها فارغ از نوع فعالیت، بزرگی یا کوچکی یا محل ثبتی می توانند توسط CB ها اقدام به دریافت گواهینامه ایزو 10668 نمایند. بنابراین تفاوتی ندارد شما در کرمان هستید یا تهران، نکته ای که باید توجه داشته باشید اعتبار مرجع صدور گواهینامه ایزو 10668 است.

برخی از متقاضیان بلحاظ سطح برند بودن کسب وکار خود نیاز به یک گواهینامه معتبر ایزو ارزش گذاری برند هستند، پس ممکن است سوال داشته باشند “از کجا گواهینامه ایزو بگیریم؟“.

شرکت های صدور گواهینامه ایزو

گواهینامه ایزو 10668 معتبر از کجا بگیرید؟

نهادهای بیشماری در ایران ادعای صدور گواهینامه ایزو معتبر دارند ولی شاید اغلب آنها دارای اعتبار اصلی نباشند. دقت کنید “صرف اینکه گواهینامه ایزو دریافتی قابل استعلام است دلیل بر معتبر بودن یا اصل بودن نیست”.

شرکت صادرکننده ایزو همانطور که در بالا ذکر شد CB ها هستند. CB ها با نام های تجاری مختلف و تحت اعتبار کشورهای متفاوتی در ایران فعالیت می کنند. شما برای انتخاب یک CB معتبر باید به چند نکته توجه کنید.

 1. نام برند تجاری CB صادر کننده گواهی ISO
 2. سازمان اعتبار دهی یا سازمان بالادستی تایید کننده CB
 3. آیا CB توسط انجمن IAF تایید شده است یا خیر.

CB های معتبر باید توسط نهاد بالادستی (AB) معتبر براساس الزامات استاندارد ایزو 17021 تایید شده باشند. و نکته مهم اینکه AB باید توسط انجمن اعتبار بخشی بین المللی IAF تایید شده باشد.

برای برای انتخاب مرجع صدور معتبر ISO باید به سایت WWW.IAFcertsearch.ORG مراجعه کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

هزینه اخذ گواهینامه ایزو 10668 (ارزش گذاری برند) + مدت زمان چقدر است؟

هزینه اخذ گواهینامه ایزو 10668 و مدت زمان صدور گواهینامه بستگی به سطح اعتباری مرجع صدور گواهینامه ایزو، بزرگی یا کوچکی مرجع صدور، نوع کسب وکار، تعداد پرسنل کاری شرکت، تعداد سایت ها و در نهایت نوسانات ریالی، دارد. بنابراین برای استعلام هزینه صدور گواهینامه ایزو 10668 (ارزش گذاری برند) با ما در تماس باشید.

پرسش های متداول

ISO 10668 ارزش گذاری برند یک استاندارد بین المللی برای اندازه گیری ارزش برند است. الزامات ارزش گذاری برند مطابق با ISO را مشخص می کند، چارچوبی را برای ارزش گذاری (شامل رویه ها و روش ها) ارائه می دهد و روش هایی را برای گزارش نتایج نشان می دهد.

CB های صادر کننده گواهینامه ایزو در ایران همان نهادهای صادر کننده گواهینامه ایزو 10668 هستند. تمامی کسب وکارها فارغ از نوع فعالیت، بزرگی یا کوچکی یا محل ثبتی می توانند توسط CB ها اقدام به دریافت گواهینامه ایزو 10668 نمایند. بنابراین تفاوتی ندارد شما در کرمان هستید یا تهران، نکته ای که باید توجه داشته باشید اعتبار مرجع صدور گواهینامه ایزو 10668 است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button