دسته ها

آخرین مطالب

مطالب استاندارد CE

دستورالعمل 2009/125/EC

گواهینامه CE، دستورالعمل 2009/125/EC

دستورالعمل 2009/125/EC مربوط به طرح هایی جهت ایجاد چارچوبی برای تنظیم الزامات طراحی زیست محیطی برای محصولات مرتبط با انرژی در تاریخ 21 اکتبر سال 2009 میلادی توسط پارلمان اروپا تدوین شد. محصولات ساخته شده که مرتبط با مسائل زیست محیطی هستند باید از دستورالعمل 2009/125/EC پشتیبانی کنند.

اما دستورالعمل 2009/125/EC چیست؟ و سازندگان چه دستگاه هایی باید دستورالعمل 2009/125/EC را رعایت نمایند.

گواهینامه CE، دستورالعمل 2009/125/EC الزامات طراحی زیست محیطی را که باید توسط محصولات مرتبط با انرژی برآورده شود تا در بازار عرضه شود و در خدمت استفاده شود را تعیین می کند. هدف از تدوین این دستورالعمل افزایش بهره وری انرژی و در عین حال تضمین سطح بالایی از حفاظت از محیط زیست است.

به ادامه مقاله توجه فرمایید.

چه محصولاتی باید بر اساس دستورالعمل 2009/125/EC ساخته شوند:

 • سیستم های تهویه مطبوع و تهویه از جمله پمپ های سیستم تهویه مطبوع.
 • تجهیزات گرمایش الکتریکی و فسیلی.
 • تجهیزات آماده سازی غذا.
 • کوره و کوره های صنعتی و آزمایشگاهی.
 • ابزارهای ماشینی.
 • تجهیزات شبکه، پردازش داده و ذخیره سازی داده ها.
 • تجهیزات برودتی و انجماد.
 • تجهیزات صدا و تصویر.
 • مبدل ها.
 • تجهیزات مصرف آب.

دستورالعمل 2005/32/EC پارلمان اروپا و شورا در مورد ایجاد چارچوبی برای تنظیم الزامات طراحی زیست محیطی برای محصولات مصرف کننده انرژی و اصلاح دستورالعمل 92/42/EEC و دستورالعمل های 96/57/EC و 2000/55/EC پارلمان اروپا و شورای.

محصولاتی که صرفه جویی در انرژی،تولید انرژی، تشعشع، محصولات سازگار با محیط زیست،فرآیند های دوستدار محیط زیست.

فرمان قانونی شماره 15 برای اجرای دستورالعمل 2009/125/EC پارلمان اروپا و شورای که چارچوبی را برای تنظیم الزامات طراحی زیست محیطی برای محصولات مرتبط با انرژی ایجاد می کند.

قانونگذاری، کشور ایتالیا، سال 2011 میلادی.

محصولاتی که سازگار با محیط زیست، فرآیند های دوستدار محیط زیست، صرفه جویی در انرژی، تولید انرژی، تجارت داخلی، تجارت بین المللی، تخلفات مجازات ها.

قانون علامت گذاری انرژی محصولات مرتبط با انرژی (شماره 455 سال 2011).

قانونگذاری کشور دانمارک سال 2011.

قانون اساسی، دسترسی به اطلاعات، اجرا یا تطابق، تجارت داخلی، صرفه جویی در انرژی یا تولید انرژی، ثبت.

آیین نامه شماره 190 در مورد طراحی زیست محیطی محصولات مرتبط با انرژی (مقررات eco design).

قانون گذار کشور نروژ سال 2011 میلادی.

صرفه جویی در انرژی،تولید انرژی، محصولات سازگار با محیط زیست، فرآیند های دوستدار محیط زیست، استانداردهای زیست محیطی، تجارت بین المللی.

دستورالعمل 2012/27/EU پارلمان اروپا و شورا در مورد بهره وری انرژی، اصلاح دستورالعمل های 2009/125/EC و 2010/30/EU و لغو دستورالعمل های 2004/8/EC و 2006/32/EC.

صرفه جویی در انرژی، تولید انرژی، انرژی های تجدیدپذیر، محصولات سازگار با محیط زیست، فرآیند های دوستدار محیط زیست.

به طور کلی دستورالعمل 2009/125/EC برای محصولاتی در سطح پارلمان اروپا تعریف شده که مربوط به تولید انرژی، انرژی های تجدید پذیر و محصولاتی که مصرف انرژی را بهینه سازی می کنند. همانند پنل های خورشیدی.

بنابراین اگر سازمان شما تولید کننده پنل خورشیدی است و نیاز به اخذ گواهینامه CE دارد باید دستورالعمل 2009/125/EC را جهت ساخت محصول رعایت نماید.

موضوع و محدوده دستورالعمل 2009/125/EC:

 1. گواهینامه CE، دستورالعمل 2009/125/EC چارچوبی را برای تنظیم الزامات طراحی زیست محیطی جامعه برای محصولات مرتبط با انرژی با هدف تضمین حرکت آزاد چنین محصولاتی در بازار داخلی ایجاد می کند.
 1. گواهینامه CE، دستورالعمل 2009/125/EC تنظیم الزاماتی را ارائه می کند که محصولات مرتبط با انرژی تحت پوشش اقدامات اجرایی باید به منظور عرضه در بازار و/یا به کارگیری آنها را برآورده کنند. با افزایش بهره وری انرژی و سطح حفاظت از محیط زیست به توسعه پایدار کمک می کند و در عین حال امنیت تامین انرژی را افزایش می دهد.
 1. گواهینامه CE، دستورالعمل 2009/125/EC در مورد وسایل حمل و نقل افراد یا کالاها اعمال نمی شود.
 1. گواهینامه CE، دستورالعمل 2009/125/EC و اقدامات اجرایی اتخاذ شده به موجب آن باید به قوانین مدیریت پسماند و قوانین مواد شیمیایی جامعه، از جمله قوانین جامعه در مورد گازهای گلخانه ای فلوئوردار، لطمه ای وارد کند.

تعریف برای دستورالعمل 2009/125/EC:

برای اهداف این دستورالعمل، تعاریف زیر اعمال می شود:

 • محصول مرتبط با انرژی، («محصول»)، به معنای هر کالایی است که بر مصرف انرژی در حین استفاده تأثیر می گذارد و در بازار عرضه می شود و یا در خدمت قرار می گیرد و شامل قطعاتی است که قرار است در محصولات مرتبط با انرژی الحاق شود.

  تحت پوشش این دستورالعمل که در بازار قرار می گیرند ویا  به عنوان قطعات منفرد برای کاربران نهایی در خدمت قرار می گیرند و عملکرد زیست محیطی می تواند به طور مستقل ارزیابی شود.

 • «قطعات و مجموعه ‌های فرعی» به معنای قطعاتی است که برای ادغام در محصولاتی که در بازار عرضه نمی‌شوند و یا به‌ عنوان قطعات منفرد برای مصرف‌کنندگان نهایی در خدمت قرار نمی‌گیرند، یا عملکرد زیست‌محیطی آن‌ها به‌طور مستقل قابل ارزیابی نیست.
 • «اقدامات اجرایی» به معنای اقدامات اتخاذ شده به موجب این دستورالعمل است که الزامات طراحی محیطی را برای محصولات تعریف شده یا جنبه های زیست محیطی آنها تعیین می کند.
 • «ارائه در بازار» به معنای در دسترس قرار دادن یک محصول برای اولین بار در بازار جامعه با هدف توزیع یا استفاده از آن در داخل جامعه است. حتی اگر برای پاداش باشد.
 • قرار دادن در خدمت به معنای اولین استفاده از یک محصول برای هدف مورد نظر توسط یک کاربر نهایی در جامعه است..
 • «تولیدکننده» به معنای شخص حقیقی یا حقوقی است که محصولات مشمول این دستورالعمل را تولید می‌کند و مسئولیت انطباق آن‌ ها با این دستورالعمل را با توجه به عرضه در بازار بر عهده دارد.
 • «نماینده مجاز» به معنای هر شخص حقیقی یا حقوقی مستقر در جامعه است که دستور کتبی از سازنده دریافت کرده است تا از طرف او تمام یا بخشی از تعهدات و تشریفات مرتبط با این دستورالعمل را انجام دهد.
 • «واردکننده» به معنای هر شخص حقیقی یا حقوقی مستقر در جامعه است که محصولی از کشور ثالث را در جریان تجارت خود در بازار جامعه عرضه می‌کند.
 • «مواد» به معنای تمام موادی است که در طول چرخه عمر یک محصول استفاده می شود.
 • «طراحی محصول» به مجموعه فرآیندهایی اطلاق می‌شود که الزامات قانونی، فنی، ایمنی، عملکردی، بازار یا سایر الزامات مورد نیاز یک محصول را به مشخصات فنی آن محصول تبدیل می‌کند.
 • «جنبه زیست‌ محیطی» به عنصر یا عملکرد یک محصول گفته می‌شود که می‌تواند در طول چرخه حیات آن با محیط تعامل داشته باشد.
 • تأثیر زیست محیطی به معنای هرگونه تغییر در محیط زیست است که به طور کامل یا جزئی ناشی از یک محصول در طول چرخه حیات آن است.
 • «چرخه عمر» به معنای مراحل متوالی و مرتبط یک محصول از استفاده از مواد خام تا دفع نهایی است.
 • «استفاده مجدد» به معنای هر عملیاتی است که طی آن یک محصول یا اجزای آن، پس از رسیدن به پایان اولین استفاده، برای همان هدفی که برای آن تصور شده است، استفاده می شود.
 • «بازیافت» به معنای بازفرآوری در فرآیند تولید مواد زائد برای هدف اصلی یا برای مقاصد دیگر به استثنای بازیافت انرژی است.
 • «بازیابی انرژی» به معنای استفاده از زباله های قابل احتراق به عنوان وسیله ای برای تولید انرژی از طریق سوزاندن مستقیم با یا بدون زباله های دیگر اما با بازیافت گرما است.
 • «بازیابی» به معنای هر یک از عملیات قابل اجرا مندرج در پیوست II B دستورالعمل 2006/12/EC پارلمان اروپا و شورای 5 آوریل 2006 در مورد زباله است.
 • «ضایعات» به معنای هر ماده یا شیء در دسته بندی های مندرج در پیوست I دستورالعمل 2006/12/EC است که دارنده آن را دور می اندازد یا قصد دارد یا ملزم به دور انداختن آن است.
 • «ضایعات خطرناک» به معنی هر زباله ای است که مشمول ماده 1 (4) دستورالعمل 91/689/EEC شورا در 12 دسامبر 1991 در مورد زباله های خطرناک است.
 • «نمایه اکولوژیکی» به معنای توصیف، مطابق با اقدامات اجرایی قابل اعمال برای محصول، از ورودی‌ها و خروجی‌ها (مانند مواد، انتشارات و ضایعات) مرتبط با یک محصول در طول چرخه عمر آن است که از نقطه نظر مهم هستند. اثرات زیست محیطی آن و در مقادیر فیزیکی قابل اندازه گیری بیان می شوند.
 • «عملکرد زیست‌محیطی» یک محصول به معنای نتایج مدیریت سازنده درباره جنبه‌ های زیست ‌محیطی محصول است که در فایل مستندات فنی آن منعکس شده است.
 • «بهبود عملکرد زیست‌ محیطی» به معنای فرآیند افزایش عملکرد زیست‌ محیطی یک محصول در طول نسل‌ های متوالی است، اگر چه نه لزوماً در رابطه با همه جنبه‌های زیست‌محیطی محصول به طور همزمان.
 • “Ecodesign” به معنای ادغام جنبه های زیست محیطی در طراحی محصول با هدف بهبود عملکرد زیست محیطی محصول در کل چرخه عمر آن است.
 • «الزامات طراحی محیطی» به معنای هرگونه الزام در رابطه با یک محصول یا طراحی یک محصول است که به منظور بهبود عملکرد زیست محیطی آن یا هر الزامی برای ارائه اطلاعات در رابطه با جنبه های زیست محیطی یک محصول انجام می شود.
 • الزامات طراحی زیست محیطی عمومی به معنای هرگونه نیاز طراحی اکودیکال مبتنی بر مشخصات اکولوژیکی به عنوان یک کل محصول بدون مقادیر محدود تعیین شده برای جنبه های زیست محیطی خاص است.
 • «الزامات ویژه طراحی محیط زیست» به معنای الزامات کمی و قابل اندازه‌گیری طراحی زیست‌ محیطی مربوط به یک جنبه زیست ‌محیطی خاص یک محصول، مانند مصرف انرژی در حین استفاده، محاسبه‌ شده برای یک واحد معین عملکرد خروجی است.

شرایط عرضه به بازار اتحادیه اروپا:

 1. کشورهای عضو باید تمام اقدامات مناسب را انجام دهند تا اطمینان حاصل شود که محصولات تحت پوشش اقدامات اجرایی تنها در صورتی می توانند در بازار عرضه شوند و یا در خدمت باشند که با این اقدامات مطابقت داشته باشند و دارای علامت CE مطابق با ماده 5 باشند.
 1. کشورهای عضو مقامات مسئول نظارت بر بازار را تعیین خواهند کرد. آنها باید ترتیبی دهند که این مقامات از اختیارات لازم برای اتخاذ تدابیر مناسب بر اساس دستورالعمل 2009/125/EC برخوردار باشند و از آنها استفاده کنند. کشورهای عضو وظایف، اختیارات و ترتیبات سازمانی مقامات ذیصلاح را که حق دارند:

(الف) بررسی‌های مناسب در مورد انطباق محصول را در مقیاس کافی سازماندهی کرده و سازنده یا نماینده مجاز آن را ملزم به فراخوانی محصولات غیرمنطبق از بازار مطابق با ماده 7 کند.

(ب) از طرف های ذیربط بخواهد که تمام اطلاعات لازم را همانطور که در اقدامات اجرایی مشخص شده است ارائه دهند.

ج) نمونه برداری از محصولات و بررسی انطباق آنها.

 1. کشورهای عضو کمیسیون را در مورد نتایج نظارت بر بازار مطلع خواهند کرد و در صورت لزوم، کمیسیون چنین اطلاعاتی را به سایر کشورهای عضو ارسال خواهد کرد.
 1. کشورهای عضو باید اطمینان حاصل کنند که به مصرف کنندگان و سایر اشخاص ذینفع فرصت داده می شود تا مشاهدات خود را در مورد انطباق محصول به مقامات ذیصلاح ارائه دهند.
اسناد ارزیابی انطباق بر اساس دستورالعمل 2009/125/EC:
 1. قبل از عرضه محصول تحت پوشش اقدامات اجرایی در بازار و یا قرار دادن چنین محصولی در خدمت، سازنده یا نماینده مجاز آن باید اطمینان حاصل کند که ارزیابی انطباق محصول با کلیه الزامات مربوطه اقدامات اجرایی قابل اجرا انجام شده است.
 1. رویه های ارزیابی انطباق باید توسط اقدامات اجرایی مشخص شود و انتخاب بین کنترل طراحی داخلی مندرج در ضمیمه IV این دستورالعمل و سیستم مدیریت مندرج در پیوست V دستورالعمل 2009/125/EC را به سازنده واگذار می کند.

در صورت توجیه مناسب و متناسب با خطر، روش ارزیابی انطباق باید در میان ماژول های مربوطه همانطور که در ضمیمه II تصمیم شماره 768/2008/EC توضیح داده شده است، مشخص شود.

در صورتی که یک کشور عضو نشانه های قوی مبنی بر عدم انطباق احتمالی یک محصول داشته باشد، آن کشور عضو باید در اسرع وقت ارزیابی مستدلی از انطباق محصول را منتشر کند که ممکن است توسط یک نهاد صدور گواهینامه CE انجام شود تا در صورت لزوم، به موقع امکان اقدام اصلاحی باشد.

زمانی که محصولی که تحت پوشش اقدامات اجرایی قرار می گیرد توسط سازمانی طراحی شده باشد که مطابق با مقررات (EC) شماره 761/2001 پارلمان اروپا و شورای 19 مارس 2001 به ثبت رسیده است که به سازمان ها اجازه مشارکت داوطلبانه در یک طرح مدیریت زیست محیطی و حسابرسی جامعه را می دهد.

اگر یک محصول تحت پوشش اقدامات اجرایی توسط سازمانی طراحی شده باشد که دارای سیستم مدیریتی است که شامل عملکرد طراحی محصول است، و مطابق با استانداردهای هماهنگ اجرا شده است که شماره مرجع آن در مجله رسمی اتحادیه اروپا منتشر شده است، سیستم مدیریت باید با الزامات مربوطه ضمیمه V مطابقت داشته باشد.

 1. پس از عرضه محصول تحت پوشش اقدامات اجرایی در بازار و یا به کار انداختن آن، سازنده یا نماینده مجاز آن باید اسناد مربوط به ارزیابی انطباق انجام شده و اعلامیه های انطباق را نگهداری کند.
 1. اسناد مربوط به ارزیابی انطباق و اعلامیه انطباق EC که در ماده 5 ذکر شده است باید به یکی از زبان های رسمی مؤسسات اتحادیه اروپا تنظیم شود.

دستورالعمل 2009/125/EC چیست؟

دستورالعمل طراحی زیست محیطی اتحادیه اروپا (دستورالعمل 2009/125/EC) چارچوبی را برای تعیین الزامات زیست محیطی اجباری برای محصولات مصرف کننده انرژی و محصولات مرتبط با انرژی که در تمامی 27 کشور عضو فروخته می شوند، ایجاد می کند.

دامنه آن در حال حاضر بیش از 40 گروه محصول (مانند دیگ‌ها، لامپ‌ها، تلویزیون‌ها و یخچال‌ها) را پوشش می‌دهد که مسئول حدود 40 درصد از کل انتشار گازهای گلخانه‌ای اتحادیه اروپا هستند.

بازنگری این دستورالعمل در سال 2009 دامنه آن را به محصولات مرتبط با انرژی مانند پنجره ها، مواد عایق و برخی محصولات مصرف کننده آب گسترش داد.

هدف نهایی دستورالعمل طراحی محیط زیست این است که تولید کنندگان محصولات مصرف کننده انرژی (EuP) در مرحله طراحی، موظف به کاهش مصرف انرژی و سایر اثرات منفی زیست محیطی محصولات باشند.

در حالی که هدف اصلی این دستورالعمل کاهش مصرف انرژی است، همچنین با هدف اعمال سایر ملاحظات زیست محیطی از جمله: مصرف آب، انتشار آلاینده، مسائل زباله و قابلیت بازیافت استفاده از مواد.

دستورالعمل طراحی محیطی یک دستورالعمل چارچوب است، به این معنی که به طور مستقیم حداقل الزامات زیست محیطی را تعیین نمی کند. این موارد از طریق اقدامات اجرایی خاص برای هر گروه از محصولات در محدوده دستورالعمل اتخاذ می شوند.

اقدامات اجرایی از طریق به اصطلاح رویه کمیته شناسی اتخاذ می شود. اقدامات اجرایی بر اساس قوانین بازار داخلی اتحادیه اروپا است. بر این اساس است که کدام محصولات ممکن است در بازار عرضه شوند.

تولیدکنندگانی که شروع به بازاریابی یک محصول مصرف‌کننده انرژی تحت پوشش یک اقدام اجرایی در منطقه اتحادیه اروپا می‌کنند، باید از مطابقت آن با استانداردهای انرژی و زیست‌محیطی تعیین‌شده توسط این اقدام اطمینان حاصل کنند.

در عمل، معرفی حداقل الزامات جدید منجر به ممنوعیت فروش همه محصولات غیرمنطبق در 28 کشور عضو می شود. این برای مثال مورد لامپ‌های رشته‌ای بود، که در سال 2009 طبق این دستورالعمل، حذف تدریجی آن در اتحادیه اروپا آغاز شد.

بیشتر بخوانید: چگونه CE بگیریم؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button