استاندارد مواد غذایی

فرم درخواست گواهینامه

مقالات مرتبط

نمونه گواهینامه

اخذ گواهینامه HACCP

اخذ گواهینامه HACCP یا گواهینامه حسپ مدرک استاندارد درخواستی توسط شرکت های صنایع غذایی است. استاندارد HACCP موارد مربوط به ایمنی غذایی را بررسی می کند. حسپ یک سیستم مدیریتی است که در آن ایمنی مواد غذایی از طریق تجزیه و تحلیل و کنترل خطرات بیولوژیکی، شیمیایی و فیزیکی از تولید، تهیه و جابجایی مواد اولیه، توزیع و مصرف محصول نهایی مورد بررسی قرار می گیرد.

اقدام به دریافت گواهینامه HACCP به طور فزآینده ای توسط مشتریان درخواست داده می شود. اگرچه ممکن است مشتریان یک برنامه عالی HACCP داشته باشند و رعایت کنند، ولی دریافت گواهینامه HACCP بررسی دقیق سیستم HACCP سازمان است که تأیید می کند تمام استانداردهای انطباق رعایت می شود.

برای دریافت گواهینامه HACCP معتبر، باید ممیزی صدور گواهینامه شخص ثالث را که توسط یک حسابرس واجد شرایط ایمنی مواد غذایی ارائه می شود، پشت سر بگذارید. بنابراین در این مقاله، ما به روند صدور (دریافت  گواهینامه HACCP) خواهیم پرداخت و نکات مفیدی را برای پیمایش مسیر صدور گواهینامه ارائه می دهیم.

گواهینامه HACCP چیست ؟

دریافت گواهینامه HACCP فرآیندی است که سیستم HACCP شما را بر خلاف اسناد و مدارک و هفت اصل HACCP معتبر می داند. از آنجا که استاندارد حسپ یک سیستم بین المللی است، سازمان ها به دنبال صدور گواهینامه از یک نهاد صادر کننده گواهینامه  خارجی ثبت شده هستند. متاسفانه به دلیل اینکه متقاضیان دریافت گواهینامه HACCP باید در لیست FDA ثبت نام کنند و به خاطر تحریم ها این امکان وجود ندارد، بنابراین گواهینامه حسپ توسط مراجع صادر کننده به صورت نانواکریدیت صادر می شود.

Hazard Analysis Critical Control Points (HACCP) یک روش شناخته شده بین المللی برای شناسایی و مدیریت ریسک مربوط به ایمنی مواد غذایی است و هنگامی که در یک برنامه فعال ایمنی غذایی مهم است، می تواند به مشتریان، مردم و نهادهای نظارتی اطمینان دهد که یک برنامه ایمنی مواد غذایی است به خوبی مدیریت شده است.

HACCP یک سیستم مدیریتی است که در آن ایمنی غذا از طریق تجزیه و تحلیل و کنترل خطرات بیولوژیکی، شیمیایی و فیزیکی حاصل از تولید، تهیه و جابجایی مواد اولیه، تولید، توزیع و مصرف محصول نهایی مورد بررسی قرار می گیرد.

امروزه، بسیاری از بهترین تولیدکنندگان و فروشندگان جهان از استاندارد حسپ به عنوان پایه ای برای برنامه های مدیریت ایمنی مواد غذایی خود و مطابقت با برنامه های حسابرسی GFSI استفاده می کنند.  بنابراین مرجع صادر کننده گواهینامه استاندارد حسپ باید مورد تایید انجمن ابتکار ایمنی مواد غذایی GFSI باشد.

آیا نیاز به اخذ گواهینامه HACCP دارید ؟

شرکت ها و سازمان هایی که نیاز به صدور و دریافت گواهینامه HACCP دارند ابتدا باید به موقعیت مکانی و ماهیت فعالیت خود توجه نمایند. باید هدف از گرفتن گواهینامه حسپ توسط سازمان درخواست کننده مشخص باشد. چنانچه جهت صادرات نیاز به اخذ گواهینامه HACCP دارید باید بدانید صدور گواهینامه HACCP معتبر تحت نظارت انجمن ابتکار ایمنی غذا (GFSI) باید صورت پذیرد که متاسفانه این انجمن  هیچگونه اعتباری به نهاد صادر کننده گواهینامه در ایران نمی دهد. بنابراین تمام گواهینامه های HACCP صادر شده در ایران فاقد اعتبار بین المللی هستند، منتها برخی از گواهینامه های HACCP (حسپ) صادر شده در ایران، برای بازار های داخلی و بین المللی اعتبار پیدا کرده است.

قانع کننده ترین دلیل برای دریافت گواهینامه HACCP جنبه ایمنی مواد غذایی استاندارد حسپ است. مهمترین سرمایه سازمان ها و شرکت های تولید کننده که مشتری محور هستند کسب اعتماد مشتریان است لذا برای ایمنی مواد غذایی و محافظت از مشتریان خود ملزم به اخذ گواهینامه HACCP هستید.  در حالی که امنیت غذایی مهمترین نگرانی است، روند صدور گواهینامه HACCP می تواند به ارزش واقعی کسب و کار شما را اضافه کند.

مزایای بیشماری برای سازمان ها وجود دارد تا اقدام به گرفتن گواهینامه حسپ نمایند که در مطالب پایین بیشتر توضیح می دهیم. متقاضیانی که نیاز به اخذ گواهینامه حسپ دارند با مطالعه مقاله جواب اغلب پرسش های خود را به دست می آورند. برای دریافت گواهینامه حسپ HACCP می توانید به شرکت هوداک سیستم فرتاک اعتماد کنید.

تجزیه و تحلیل خطر نقاط کنترل بحرانی (HACCP):

HACCP یک سیستم مدیریت ایمنی غذایی پیشگیرانه است که در آن هر مرحله از تولید، ذخیره سازی و توزیع یک محصول غذایی از نظر خطرات میکروبی، فیزیکی و شیمیایی مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد.

HACCP می تواند برای تایید انطباق ایمنی مواد غذایی تولید یا فرآوری شده در سازمان ها با قوانین ایمنی مواد غذایی ملی یا بین المللی جهانی حیاتی باشد. استاندارد HACCP یک ابزار مدیریت ریسک است که از سایر استانداردهای سیستم مدیریت در صنایع غذایی  مانند ISO 22000 مدیریت ایمنی غذا  پشتیبانی می کند. HACCP مراحل خوب تولید را برای تمام بخش های غذایی بیان می کند و می تواند به سازمان های اخذ کننده گواهینامه درهنگام تجارت بین المللی کمک کند.

شرکت ها و کسب و کارهای کوچک فعال در حوزه مواد غذایی همانند تولید مواد غذایی، بسته بندی و فرآوری مواد غذایی، مکان های ذخیره سازی مواد غذایی، کشتارگاه ها، رستوران داران، کترینگ ها و شرکت های تولید کننده آشامیدنی می توانند گواهینامه HACCP اخذ نمایند.

نکته مهم اینکه استاندارد HACCP جزو استاندارد های تدوین شده توسط سازمان بین المللی ISO نیست، بلکه استاندارد HACCP توسط سازمان غذا دارو آمریکا (FDA) تدوین و منتشر شده. استاندارد HACCP سال 2005 میلادی توسط سازمان ایزو مورد بازبینی قرار گرفت، سپس سال 2005 میلادی استاندارد ایزو 22000 جایگزین استاندارد حسپ (HACCP) شد. لذا اغلب درخواست کنندگان گواهینامه ISO 22000 را جایگزین گواهینامه HACCP کردند.

جهت دریافت گواهینامه ایزو 22000 پیشنهاد می شود مقاله مراحل اخذ گواهینامه ایزو 22000 مطالعه گردد.

مزایای اخذ گواهینامه HACCP چیست ؟

مهمترین اهمیت برای درخواست کنندگان گواهینامه HACCP ورود به بازارهای داخلی و بین المللی همچنین جذب اعتماد مشتریان برای خرید و مصرف مواد غذایی و در نهایت رقابت با دیگر کمپانی های تولید کننده مواد غذایی است. استاندارد HACCP موارد کنترلی بابت ایمنی مواد غذایی را تایید می کند لذا داشتن گواهینامه HACCP به مشتریان این اطمینان را می دهد که محصول نهایی از لحاظ عاری از هرگونه وجود مواد شیمیایی، میکروبی و ایمنی غذایی می باشد، بنابراین با خیال آسوده اقدام به خرید کالا می کنند.

اقدام برای اخذ گواهینامه HACCP مزایای دیگری برای سازمان ها دارد که شامل:

اخذ گواهینامه HACCP  باعث می شود در دراز مدت پول کسب و کار سازمان پس انداز شود.

از مسمومیت مشتریان خود جلوگیری می کند.

استانداردهای ایمنی مواد غذایی افزایش می یابد.

به مشتریان خود اطمینان می دهد که سازمان شما با قانون مطابقت دارد.

استانداردهای کیفیت غذا افزایش می یابد.

فرایند شما را برای تولید غذای ایمن سازمان دهی می کند.

کارکنان شما را در ارتقاء سطح کار تیمی کمک می کند و در نهایت باعث بالا رفتن  کارایی سازمان می شود.

رویه های مبتنی بر HACCP یک سیستم مقرون به صرفه برای کنترل ایمنی مواد غذایی، از مواد اولیه گرفته تا تولید، ذخیره سازی و توزیع تا فروش و خدمات به مصرف کننده نهایی، برای مشاغل فراهم می کند. رویکرد پیشگیرانه رویه های مبتنی بر HACCP نه تنها مدیریت ایمنی مواد غذایی را بهبود می بخشد بلکه سایر سیستم های مدیریت کیفیت را نیز تکمیل می کند.

2 گواهینامه-HACCP-چیست
نهاد صادر کننده گواهینامه HACCP:

نهاد صادر کننده گواهینامه HACCP به طور کلی باید سازمانی باشد که توسط انجمن ابتکار ایمنی غذایی (GFSI) تایید شده باشد و سازمان درخواست کننده صدور گواهینامه HACCP باید در سازمان FDA امریکا ثبت نام کند. بلحاظ تحریم های ظالمانه بین المللی که کشور ایران دچار شده نهاد صادر کننده گواهینامه HACCP معتبر در ایران وجود ندارد. بنابراین به طور کلی گواهینامه HACCP معتبر در ایران صادر نمی شود که پیشنهاد می شود به متقاضیان گواهینامه ISO 22000 را دریافت کنند.

در صورتیکه نیاز به اخذ گواهینامه HACCP (گواهینامه حسپ) دارید می توانید از نهاد های صادر کننده گواهینامه ایزو، اقدام به دریافت گواهینامه HACCP نمایید. ولی باید به این مهم توجه داشته باشید که گواهی نامه HACCP (حسپ) صادر شده توسط نهاد صادر کننده به صورت نانواکریدیت می باشد. نانواکریدیت یعنی اینکه سازمان اعتبار دهنده به مرجع صدور و انجمن اعتبار دهنده بین المللی (IAF) اعتباری به گواهینامه HACCP صادر شده نمی دهد. بنابراین نهاد صادر کننده گواهینامه HACCP بر اساس اختیارات خود اقدام به صدور گواهینامه می نماید.

نهاد صادر کننده گواهینامه HACCP در ایران به طور کلی به دو دسته تقسیم بندی می شوند. مراجعی که جزو CB های بین المللی هستند (جهت اطلاع از CB لطفا مقاله شرکت های CB مطالعه گردد)، و نهاد های صدور گواهینامه ایزویی که به صورت خصوصی فعالیت می کنند. مزیت اخذ گواهینامه HACCP توسط CB های بین المللی فقط اعتبار نهاد صادر کننده است وگرنه گواهینامه صادر شده اعتبار بین المللی اصلی را ندارد. گواهینامه HACCP صادر شده توسط شرکت های CB خصوصی در ایران و یکسری از کشور های اطراف اعتبار دارد. بنابراین متقاضیانی که جهت برندینگ کالا یا صادرات به کشورهای اطراف درخواست اخذ گواهینامه HACCP  دارند می توانند توسط این CB ها اقدام نمایند.

هزینه اخذ گواهینامه HACCP:

متقاضیان برای اطلاع از هزینه و روند صدور گواهی نامه HACCP (حسپ) باید ابتدا اهداف خود از اخذ گواهینامه حسپ را مشخص نمایند. اعتبار نهاد صادر کننده گواهینامه تاثیر مستقیم به روی گواهینامه HACCP صادر شده دارد، لذا اینکه نیاز به گواهینامه حسپ دارید تا محصول خود را در بازار داخلی عرضه کنید یا نیاز به گواهینامه HACCP دارید تا محصول را در بازارهای بین المللی عرضه کنید.

طی نکات ارائه شده در بالا ذکر شد که گواهینامه HACCP معتبر باید توسط نهادی صادر شود که مورد تایید انجمن GFSI باشد و توضیح داده شد که به دلیل تحریم ها از داخل ایران نمی شود گواهینامه معتبر HACCP اخذ کرد. لذا چنانچه برای صادرات به کشور های اروپایی نیاز به گواهینامه HACCP دارید توصیه می شود از CB های بین المللی اقدام به دریافت گواهینامه HACCP نمایید.

هزینه صدور گواهینامه HACCP از CB های بین المللی با توجه به نوع اعتبار مرجع صادر کننده هزینه ای بین 200 دلار تا 450 دلار برای مشتریان دارد. هزینه صدور گواهینامه HACCP از CB های خصوصی بسیار پایین تر بوده و متقاضیان می توانند با هزینه ای بین 600000 هزار تومان الی 1200000 هزار تومان می باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر بابت نهاد صادر کننده گواهینامه HACCP، اعتبار گواهینامه HACCP، نام مرجع صادر کننده گواهینامه HACCP و هزینه های اعلام شده لطفا با ما در ارتباط باشید.

بیشتر بخوانیم:

اخذ گواهینامه ایزو فوری

شرکت های گواهی دهنده ایزو در ایران

برچسب ها: اخذ گواهینامه HACCP، روند صدور گواهینامه HACCP، شرکت های صادر کننده گواهینامه HACCP، اخذ گواهینامه حسپ صنایع غذایی، روند صدور گواهینامه HACCP، فرآیند صدور گواهینامه HACCP

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button