CE، مخازن فشار ساده، 87/404/EEC

دایرکتیو-مخازن-ساده-فشار

CE، مخازن فشار ساده، 87/404/EEC

CE، مخازن فشار ساده، 87/404/EEC، اخذ گواهینامه CE برای مخازن ساده درخواست تولیدکنندگان این نوع محصول است. تولید کنندگان مخازن فشار ساده برای ورود به مناقصه و فروش کالا نیاز به تاییدیه CE مارک محصول دارند.

برخی از تولید کنندگان برای حضور در بازارهای تجاری بین المللی باید حتما دارای مجوز CE مارک باشند. حال سوال اینجاست، برای اخذ گواهینامه CE باید چه مراحلی طی شود؟

مهمترین مرحله ای که شرکت شما برای اخذ CE باید طی کند اینکه ابتدا دستورالعمل محصول خود را پیدا کنید. اگر محصول شما مخزن فشار ساده است، دستورالعمل محصول شما 87/404/EEC است.

پس از تکمیل روند دستورالعمل اعلام شده برای مخازن ساده فشار ساده بر اساس دایرکتیو 87/404/EEC، حال شما باید مرجع صدور گواهینامه CE را انتخاب کنید.

از طریق مقاله فوق در مورد دستورالعمل 87/404/EEC برای مخازن فشار ساده اطلاعاتی در اختیار شما می گذاریم.

مخازن فشار ساده، 87/404/EEC:

اتحادیه اروپا 25 ژوئن سال 1987 دستورالعمل 87/404/EEC را در مورد هماهنگ سازی قوانین کشورهای عضو برای مخازن فشار ساده تدوین و منتشر کرد.

با توجه به اینکه کشورهای عضو مسئولیت تضمین ایمنی افراد، حیوانات اهلی و اموال را در منطقه اقتصادی اروپا در رابطه با خطرات ناشی از نشت یا ترکیدگی مخازن تحت فشار ساده دارند؛ شورای جوامع اروپایی با توجه به معاهده تاسیس جوامع اقتصادی اروپا بر اساس ماده 100 آن، با توجه به پیشنهاد کمیسیون اروپا، پارلمان اروپا و کمیته اقتصادی و اجتماعی اروپا در تدوین دستورالعمل مخازن فشار ساده 87/404/EEC مشارکت داشته اند.

هر کشور عضو می تواند بر اساس سطح سخت گیری خود در مورد مخازن فشار ساده، دستورالعمل 87/404/EEC را اجرا نماید.

کشورها می توانند مقررات اجباری به ویژه سطح ایمنی مورد نیاز مخازن تحت فشار ساده را با مشخص کردن مشخصات طراحی و عملکرد، شرایط نصب و استفاده و روش‌های بازرسی قبل و بعد از عرضه در بازار تعریف کنند.

در حالی که قوانین جامعه در حال حاضر مقرر می‌دارد که، علی‌رغم یکی از قوانین اساسی جامعه، یعنی جابه‌جایی آزاد کالاها، موانعی بر سر راه رفت و آمد درون جامعه‌ای که ناشی از تفاوت در قوانین ملی در زمینه بازاریابی محصولات است، باید در تا جایی که ممکن است این مقررات برای برآوردن الزامات اساسی ضروری تشخیص داده شود.

با توجه به اینکه هماهنگ سازی قوانین در مورد حاضر باید محدود به مقرراتی باشد که برای برآوردن الزامات ایمنی ضروری برای مخازن تحت فشار ساده لازم است. در حالی که، به دلیل ضروری بودن، این الزامات باید جایگزین مقررات ملی مربوطه شوند.

دستورالعمل 87/404/EEC برای مخازن فشار ساده شامل الزامات اجباری و ضروری است. با این حال برای تسهیل اثبات انطباق با الزامات اساسی، لازم است استانداردهای هماهنگ در سطح اروپا به ویژه در مورد طراحی، بهره برداری و نصب مخازن تحت فشار ساده وجود داشته باشد تا محصولات مطابق با ایمنی فرض شوند.

در 13 نوامبر 1984 در حالی که، برای اهداف این دستورالعمل، استاندارد هماهنگ، مشخصات فنی (استاندارد اروپایی یا سند هماهنگی) است که توسط یکی از آن نهادها یا هر دوی آنها بر اساس دستور کمیسیون مطابق با مفاد دستورالعمل شورا 83/189/EEC تصویب شده است.

در 28 مارس 1983 روشی برای ارائه اطلاعات در زمینه استانداردها و مقررات فنی و دستورالعمل های کلی مخازن ساده فشار (87/404/EEC) تعیین کرد.

وجود علامت CE روی مخازن فشار ساده مشخص می کند بازرسی ها بر اساس دایرکتیو 87/404/EEC قبلا توسط یک تیم نظارتی انجام شده و بازرسی مجدد در کشتی را کنسل می کند.

بررسی انطباق با الزامات فنی مربوطه برای ارائه حفاظت موثر برای کاربران و اشخاص ثالث ضروری است.

رویه های بازرسی موجود از یک کشور عضو به کشور دیگر بر اساس دایرکتیو 87/404/EEC (مخازن ساده فشار) بر اساس قوانین و سطح سخت گیری کشور درخواست کننده متفاوت است.

بنابراین برای جلوگیری از بازرسی های متعدد، که در واقع مانعی برای حرکت آزاد تجاری است، باید ترتیبی اتخاذ شود تا روش های بازرسی متقابل توسط کشورهای عضو به رسمیت شناخته شود.

نحوه دریافت استاندارد CE
متن دستورالعمل دایرکتیو مخازن فشار ساده، 87/404/EEC:

فصل اول:

دامنه، عرضه در بازار و حرکت آزاد.

 1. این دستورالعمل در مورد مخازن تحت فشار ساده ساخته شده به صورت سری اعمال می شود.
 2. از نظر این دستورالعمل، “مخزن تحت فشار ساده” به معنای هر مخزن جوشکاری شده ای است که تحت فشار گیج داخلی بیش از 0.5 بار باشد که حاوی هوا یا نیتروژن باشد و برای شلیک در نظر گرفته نشده باشد.
 3. قطعات و مجموعه هایی که به استحکام مخزن تحت فشار کمک می کنند باید از فولاد با کیفیت غیر آلیاژی یا از آلومینیوم غیر آلیاژی یا آلیاژهای آلومینیوم بدون سخت شدن سن ساخته شوند.
 4. حداکثر فشار کاری ظرف نباید از 30 بار تجاوز کند و حاصل ضرب آن فشار و ظرفیت ظرف (V) نباید از 10000 بار در لیتر تجاوز کند.
 5. حداقل دمای کار نباید کمتر از منفی 50 درجه سانتیگراد باشد و حداکثر دمای کاری نباید از 300 درجه سانتیگراد برای فولاد و 100 درجه سانتیگراد برای مخازن آلومینیوم یا آلیاژ آلومینیوم بیشتر باشد.

فصل دوم، دستورالعمل مخازن ساده فشار برای کشتی ها:

 1. کشتی باید از موارد زیر ساخته شود:

الف) یک قسمت استوانه‌ای با مقطع دایره‌ای که با انتهای بشقاب بیرونی و/یا صاف بسته می‌شود که حول همان محور قسمت استوانه‌ای می‌چرخد.

ب) یا دو انتهای بشقاب که حول یک محور می چرخند.

 1. شناورهای زیر از شمول این دستورالعمل مستثنی هستند.

الف)  کشتی هایی که به طور خاص برای استفاده هسته ای طراحی شده اند و خرابی آنها ممکن است باعث انتشار رادیواکتیو شود.

ب) کشتی هایی که به طور خاص برای نصب یا رانش کشتی ها و هواپیماها در نظر گرفته شده اند.

ج) کپسول های اتش نشانی.

 1. کشورهای عضو باید تمام اقدامات لازم را انجام دهند تا اطمینان حاصل شود که کشتی های مذکور در فصل دوم، که از این پس «کشتی» نامیده می شود، تنها در صورتی می توانند در بازار عرضه شوند و به خدمت گرفته شوند که ایمنی افراد داخلی را به خطر نیندازند. حیوانات یا اموال زمانی که به درستی نصب و نگهداری می شوند و برای اهدافی که برای آنها در نظر گرفته شده است استفاده می شود.
 2. مفاد این دستورالعمل بر حق کشورهای عضو برای تعیین الزاماتی که آنها برای اطمینان از حفاظت از کارگران هنگام استفاده از کشتی‌ها ضروری می‌دانند، با رعایت معاهده، تأثیری نمی‌گذارد، مشروط بر اینکه به این معنی نباشد که کشتی‌ها در آن اصلاح شده‌اند. راهی که در این دستورالعمل مشخص نشده است.
 3. کشتی هایی که محصول PS و V در آنها از 50 بار در لیتر بیشتر است باید الزامات ایمنی ضروری مندرج در پیوست I را برآورده کنند.
 4. کشتی هایی که محصول PS و V آنها 50 بار در لیتر یا کمتر است باید مطابق با روش مهندسی صدا در یکی از کشورهای عضو ساخته شده و دارای علامت هایی باشند که در بخش 1 پیوست II ذکر شده است. به استثنای علامت EC اشاره شده در ماده 16.
 5. کشورهای عضو نباید مانعی برای عرضه در بازار و به خدمت گرفتن کشتی‌هایی که الزامات این دستورالعمل را برآورده می‌کنند در قلمرو خود ایجاد کنند.
 6. کشورهای عضو باید رعایت الزامات ایمنی اساسی ذکر شده در شماره 5 را در مورد کشتی‌های دارای علامت EC که نشان دهنده انطباق با استانداردهای ملی مربوطه که شامل استانداردهای هماهنگ شده است که شماره مرجع آنها در مجله رسمی جوامع اروپایی منتشر شده است، رعایت کنند. کشورهای عضو باید شماره مرجع چنین استانداردهای ملی را منتشر کنند.
 7. کشورهای عضو فرض خواهند کرد که کشتی هایی که سازنده در مورد آنها استانداردهای ذکر شده در فصل اول را اعمال نکرده یا فقط بخشی از آنها را اعمال کرده است یا چنین استانداردهایی برای آنها وجود ندارد، با الزامات اساسی ذکر شده در ماده 5 مطابقت دارند. که در آن پس از دریافت گواهینامه معاینه نوع EEC، مطابقت آنها با مدل تایید شده با الصاق علامت EC تایید شده است.

در صورتی که یک کشور عضو یا کمیسیون تشخیص دهد که استانداردهای هماهنگ ذکر شده در بند 5 (1) به طور کامل الزامات اساسی ذکر شده در ماده 6 را برآورده نمی کند، کمیسیون یا کشور عضو مربوطه موضوع را به دادگاه دائمی ارجاع خواهد داد. کمیته تشکیل شده بر اساس دستورالعمل 83/189/EEC، که از این پس به عنوان “کمیته” نامیده می شود و دلایل آن را ارائه می دهد. کمیته باید بدون تاخیر نظر بدهد. با توجه به نظر کمیته، کمیسیون به کشورهای عضو اطلاع خواهد داد که آیا لازم است این استانداردها از انتشارات مذکور در ماده 5 (1) حذف شوند یا خیر.

کشتی هایی که محصول PS و V در آنها از 50 بار در لیتر بیشتر است باید الزامات ایمنی ضروری مندرج در پیوست I را برآورده کنند.

در صورتی که یک کشور عضو متوجه شود که کشتی‌هایی که دارای علامت EC هستند و مطابق با هدف مورد نظر استفاده می‌شوند ممکن است ایمنی افراد، حیوانات اهلی یا اموال را به خطر بیندازند، باید تمام اقدامات لازم را برای خروج آن محصولات از بازار یا ممنوع کردن یا ممنوع کردن آنها انجام دهد.

در صورتی که کشتی‌ای که مطابقت ندارد نشان EC را داشته باشد، کشور عضو ذیصلاح باید نسبت به هرکسی که علامت را نصب کرده است، اقدام لازم را انجام دهد و کمیسیون و سایر کشورهای عضو را از آن مطلع خواهد کرد.

کمیسیون باید اطمینان حاصل کند که کشورهای عضو از پیشرفت و نتیجه این رویه مطلع می شوند.

 

مراحل صدور گواهینامه CE:

مراحل صدور گواهینامه CE برای مخازن فشار ساده باید بر مبنای دستورالعمل 87/404/EEC به شرح زیر می باشد.

قبل از تولید مخازن تحت فشار که محصول PS و V از 50 بار در لیتر بیشتر باشد، ساخته شده است:

الف) مطابق با استانداردهای ذکر شده در ماده 5 (1)، سازنده یا نماینده مجاز او مستقر در جامعه باید مشخص شود.

ب) نه، یا فقط تا حدی، مطابق با استانداردهای ذکر شده در ماده 5 (1)، سازنده یا نماینده مجاز او که در جامعه مستقر است، باید نمونه اولیه کشتی را برای آزمایش نوع EC موضوع ماده ارائه کند

شناورهایی که مطابق با استانداردهای موضوع بند (1) ماده 5 یا با نمونه اولیه تایید شده ساخته شده اند، قبل از عرضه به بازار، باید مشمول موارد زیر باشند:

الف) راستی‌آزمایی EC که در ماده 11 اشاره شده است، در صورتی که حاصلضرب PS و V از 3000 بار در لیتر بیشتر باشد.

ب) به انتخاب سازنده، جایی که محصول.

سوابق و مکاتبات مربوط به مراحل صدور گواهینامه مذکور در بندهای 1 و 2 باید به زبان رسمی کشور عضوی که نهاد تایید شده در آن تاسیس شده است یا به زبانی که توسط آن سازمان پذیرفته شده است تهیه شود.

هر کشور عضو باید کمیسیون و سایر کشورهای عضو را از نهادهای تایید شده مسئول انجام مراحل صدور گواهینامه مذکور در ماده 8 (1) و (2) مطلع کند. کمیسیون فهرستی از این نهادها و شماره متمایز که به آنها اختصاص داده است را برای اهداف اطلاعاتی در مجله رسمی جوامع اروپایی منتشر خواهد کرد و اطمینان حاصل خواهد کرد که فهرست به روز نگه داشته می شود.

ضمیمه III حداقل معیارهایی را که کشورهای عضو باید در مورد تأیید این نهادها رعایت کنند، تعیین می کند.

کشور عضوی که نهادی را تأیید کرده است، در صورتی که تشخیص دهد که این نهاد دیگر وجود ندارد، باید تأییدیه را پس بگیرد.

بررسی نوع EC روشی است که توسط آن یک سازمان بازرسی تایید شده اطمینان حاصل می کند و گواهی می دهد که یک کشتی نمونه اولیه مقررات این دستورالعمل را که در مورد آن اعمال می شود مطابقت دارد.

درخواست برای بررسی نوع EC باید توسط سازنده یا نماینده مجاز او نزد یک نهاد بازرسی تایید شده در مورد یک کشتی نمونه یا نمونه اولیه که نماینده خانواده ای از کشتی ها باشد، تسلیم شود. آن نماینده مجاز باید در انجمن مستقر شود.

درخواست باید شامل:

– نام و نشانی سازنده یا نماینده مجاز او و محل ساخت کشتی ها.

 

-برنامه طراحی و ساخت اشاره شده در پیوست II 3.

 

باید توسط یک کشتی که نماینده تولید مورد نظر است همراه باشد.

نهاد تایید شده باید بررسی نوع EC را به روشی که در زیر توضیح داده شده انجام دهد.

نه تنها برنامه طراحی و ساخت را به منظور بررسی انطباق آن، بلکه کشتی ارسال شده را نیز بررسی می کند.

بررسی کنید که کشتی مطابق با برنامه طراحی و ساخت تولید شده است و ممکن است با خیال راحت تحت شرایط کاری مورد نظر خود مورد استفاده قرار گیرد.

انجام معاینات و آزمایشات مناسب برای بررسی اینکه کشتی با الزامات اساسی مربوط به آن مطابقت دارد.

اگر نمونه اولیه با مقررات مربوط به آن مطابقت داشته باشد، مرجع صدور گواهینامه CE  باید گواهینامه آزمایش نوع EC را تهیه کند که باید برای متقاضی ارسال شود.

این گواهی باید نتیجه‌گیری معاینه را بیان کند، شرایطی را که ممکن است موضوع آن صادر شود را نشان دهد و همراه با توصیفات و نقشه‌های لازم برای شناسایی نمونه اولیه تایید شده باشد.

کمیسیون، سایر نهادهای تایید شده و سایر کشورهای عضو می توانند یک نسخه از گواهینامه و در صورت درخواست مستدل، یک نسخه از برنامه طراحی و ساخت و گزارش های مربوط به بررسی ها و آزمایش های انجام شده را دریافت کنند.

ارگانی که از صدور گواهی معاینه نوع EC امتناع می ورزد، مراتب را به سایر نهادهای تایید شده اطلاع می دهد. ارگانی که گواهی معاینه نوع EC را پس می گیرد باید به کشور عضوی که آن را تایید کرده است اطلاع دهد. این کشور باید سایر کشورهای عضو و کمیسیون را با ذکر دلایل تصمیم خود مطلع کند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

ما مراحل اخذ گواهینامه CE معتبر را برای شما ساده می کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button