دسته ها

آخرین مطالب

مطالب ISO 20000

استاندارد ایزو

اطلاعات کاربردی

ایزو 20000 چیست

ایزو-20000

ایزو 20000

ایزو 20000 چیست؟ این سند به منظور تعیین الزامات ایجاد، پیاده سازی، نگهداری و بهبود مستمر یک سیستم مدیریت خدمات (SMS) تهیه شده است. یک پیامک از مدیریت چرخه عمر خدمات، از جمله برنامه ریزی، طراحی، انتقال، تحویل و بهبود خدمات پشتیبانی می کند که الزامات مورد توافق را برآورده می کند و ارزشی را برای مشتریان، کاربران و سازمان ارائه دهنده خدمات ارائه می دهد.

ایزو 20000 استاندارد بین المللی است که بهترین عملکرد را برای مدیریت خدمات فناوری اطلاعات (ITSM) توصیف می کند. این به سازمان ها کمک می کند تا ارزیابی کنند که چگونه خدمات مدیریت شده را به طور مؤثر ارائه می دهند، سطح خدمات را اندازه گیری کرده و عملکرد خود را ارزیابی می کنند. این به شدت با  ایزو 27001 رایج ترین رویکرد برای مدیریت خدمات فناوری اطلاعات، مرتبط است.

سازمان‌ ها اصولاً ISO 20000 را برای شناسایی اینکه آیا خدماتشان کار می‌کند و چگونه می‌توان آنها را بهبود بخشید، اتخاذ می‌کنند. گواهی ایزو 20000 همچنین به مشتریان فعلی و بالقوه نشان می دهد که سازمان متعهد به کیفیت بالای خدمات است.

هزینه های انطباق با بسیاری از قوانین، مانند استاندارد امنیت داده های صنعت کارت پرداخت را کاهش می دهد. و به سازمان‌ ها دسترسی گسترده ‌تری به بخش عمومی می‌دهد، زیرا بسیاری از مقامات دولتی از ارائه‌دهندگان خدمات فناوری اطلاعات می‌خواهند که مطابقت با استاندارد را نشان دهند.

استاندارد ISO/IEC 20000 سال 2018 میلادی توسط سازمان استاندارد سازی بین المللی “ISO” ویرایش داده شد. اکنون ایزو 20000 با ساختار سطح بالایی که برای اکثر استاندارد های سیستم مدیریتی مانند ISO/IEC 27001، ISO 22301، و استاندارد ایزو 9001  هماهنگ است.

شما توسط مقاله ایزو 20000 چیست می توانید بیاموزید که چرا ISO 20000-1 می تواند برای سازمان شما مفید باشد. در این مقاله راهنمای کلی وجود دارد تا شما بدانید چرا ISO 20000 می تواند در سراسر سازمان شما تغییرات ایجاد کند و مزایای پیاده سازی ایزو 20000 چیست. شما همچنین خواهید فهمید که الزامات ایزو 20000 چیست و مراحل پیاده سازی ایزو 20000 و دریافت گواهینامه ایزو 20000 چگونه است.

پس با شرکت هوداک سیستم فرتاک همراه شوید.

ایزو 20000 چیست

مقدمه ای ساده بر مبنای ایزو 20000:

ISO 20000 استاندارد بین المللی مدیریت خدمات فناوری اطلاعات (ITSM) است که توسط ISO (سازمان بین المللی استاندارد) و ICE (کمیسیون بین المللی انتخابات) منتشر شده است. برای تبدیل شدن به یک استاندارد بین المللی، ایزو 20000 باید مورد موافقت اکثریت کشورهای عضو قرار می گرفت، به این معنی که اکثریت کشورهای جهان آن را پذیرفته اند.

این استاندارد مجموعه ‌ای از فرآیند های مدیریتی را توصیف می‌کند که به شما کمک می‌کند خدمات فناوری اطلاعات مؤثرتری را ارائه دهید (هم برای کسانی که در کسب ‌وکار شما و هم برای مشتریان تان هستند).

ISO 20000 متدولوژی و چارچوبی را در اختیار شما قرار می دهد تا به شما در مدیریت ITSM “Informatio Technology Servic Management” کمک کند، در حالی که به شما امکان می دهد ثابت کنید که شرکت شما از بهترین شیوه ها پیروی می کند.

به نوبه خود، این بهترین شیوه ها به بهبود ارائه خدمات IT شما کمک می کند. و ISO 20000 برای هر اندازه شرکت و هر صنعتی قابل اجرا است.

ایزو-20000-چه-تفاوتی-با-ITIL-دارد

ایزو 20000 چه تفاوتی با ITIL دارد؟

تفاوت اساسی بین ISO 20000 و ITIL ( ITIL مخفف واژه فارسی کتابخانه زیر ساخت فناوری اطلاعات است)، در این است که ISO 20000 متدولوژی و چارچوب را در اختیار شما قرار می دهد (تکه هایی را برای ساختن پازل ITSM در اختیار شما قرار می دهد)، در حالی که ITIL جزئیات (روش ها) را در مورد نحوه مدیریت هر یک و هر فرآیند فناوری اطلاعات در سازمان شما (به عنوان مثال، چگونه پازل را کنار هم قرار دهید).

بهترین مثال برای متوجه شدن این است که ISO 20000 می گوید آنچه شما باید انجام دهید، در حالی که ITIL به شما می گوید که چگونه آن را انجام دهید.

ISO 20000 به تنهایی کامل کار نمی کند. می‌توان آن را به‌ طور مستقل از ITIL پیاده‌سازی کرد، اما با هم بسیار خوب پیش می‌روند.

برخلاف یک استاندارد، ITIL یک چارچوب عملی از بهترین شیوه ‌ها است که بر هم راستایی خدمات فناوری اطلاعات شما با نیازهای گسترده‌ تر کسب ‌وکارتان تمرکز دارد. به عنوان یک شرکت، نمی توانید گواهینامه ITIL را دریافت کنید. شما فقط می توانید با بهترین دستورالعمل ها عمل کنید.

ISO 20000 بر اساس اصول بنیادی ITIL است و استانداردی است که شرکت شما می تواند آن را تایید کند.

افرادی که به دنبال برتری در ITSM و اخذ گواهینامه بین المللی ایزو 20000 هستند، می توانند در برابر ITIL و ISO 20000 گواهینامه دریافت کنند (به عنوان مثال، دوره پایه که در ادامه بیشتر مورد بحث قرار گرفته است).

گواهینامه ISO 20000 برای سازمان ها اساساً گواه این است که بهترین شیوه ها اجرا شده است. ITIL برای دریافت گواهینامه ISO 20000 مورد نیاز نیست، اما اگر از رویکرد ITIL برای مدیریت خدمات فناوری اطلاعات پیروی می کنید، دستیابی به آن آسان تر است.

چرا ایزو 20000 مهم است؟

برای درک اهمیت ISO 20000، درک رابطه بین فناوری اطلاعات و موفقیت کلی سازمان شما ضروری است. شما برای کمک به دستیابی به اهداف سازمانی خود بر فناوری اطلاعات تکیه می کنید. این بر نحوه عملکرد و نحوه برقراری ارتباط شما تأثیر می گذارد. این یک عنصر اساسی در نحوه انجام تجارت شما است.

شما از فناوری اطلاعات برای غلبه بر رقبای خود، برای دستیابی به مخاطبان بیشتر، و بهره وری بیشتر و کارآمدتر شدن استفاده می کنید. از راه های بی شماری، IT برای بهبود درآمد، کاهش هزینه ها و افزایش شهرت شما حیاتی است.

بنابراین، بسیار مهم است که بیشترین بهره را از سرمایه گذاری های IT خود ببرید.  به این معنی که خدمات فناوری اطلاعات باید به خوبی برنامه ریزی، طراحی، مدیریت و ارائه شوند.

بدون مدیریت خدمات فناوری اطلاعات با کیفیت بالا، پروژه های فناوری اطلاعات معمولاً شکست می خورند یا از بودجه فراتر می روند. مدیریت هزینه‌ های جاری سخت می‌شود و اغلب می‌بینید که کسب‌ وکارها قبل از دستیابی به بازگشت سرمایه ‌شان شکست می‌خورند.

بنابراین، به زبان ساده، استاندارد های مدیریت خدمات فناوری اطلاعات با کیفیت بالا برای موفقیت شما ضروری هستند. و پیروی از استاندارد ISO 20000 راهی برای اطمینان از این کیفیت است.

مزایای-ISO-20000-چیست
استاندارد ایزو 20000 چگونه به شما کمک می کند:

استاندارد ایزو 20000 در حالی که از هشت بخش تشکیل شده است، دو بخش وجود دارد که بیشترین استفاده را برای ISO 20000 دارند.

ISO 20000-1:2018 مشخصات رسمی مدیریت خدمات فناوری اطلاعات است. این به وضوح تمام الزامات مورد نیاز برای ارائه خدمات فناوری اطلاعات مدیریت شده با کیفیت قابل قبول برای مشتریان خود را مشخص می کند. این شامل الزامات سیستم مدیریت خدمات (SMS) در زمینه های زیر است:

 • زمینه سازمان.
 • رهبری.
 • برنامه ریزی.
 • پشتیبانی از سیستم مدیریت خدمات.
 • بهره برداری از سیستم مدیریت خدمات.
 • سنجش عملکرد.
 • بهبود.

ISO 20000-2:2019  که بخش دوم از استاندارد ایزو 20000 است کد عملی برای مدیریت خدمات فناوری اطلاعات را تدوین می کند..

این راهنمای استفاده از سیستم های مدیریت خدمات است. به عبارت دیگر، به شما کمک می کند تا الزامات استاندارد را تفسیر کنید. بهترین فرآیند های مدیریت عملکرد را تعریف می کند، و اگر در حال آماده شدن برای ممیزی در برابر ISO 20000 یا برنامه ریزی بهبود خدمات هستید، بسیار مفید است.

مهم است که توجه داشته باشید که شرکت شما می تواند گواهینامه ISO 20000-1:2018 را دریافت کند، اما نه در برابر ISO 20000-2:2019 (این فقط یک کد عملی است).

مزایای ISO 20000 چیست؟

مزایای ISO 20000 قابل اغراق نیست. شرکت‌های بزرگ و کوچک از این استاندارد برای کشف و تضمین صرفه‌جویی فوق‌العاده در هزینه و کارایی استفاده کرده‌اند. در اینجا فقط چند مورد از این مزایا ذکر شده است:

 • تصویر و اعتبار خود را بهبود بخشید

  ISO 20000 تنها استاندارد شناخته شده بین المللی برای مدیریت خدمات فناوری اطلاعات است. پذیرش بین‌المللی آن در سال‌ های اخیر سریع بوده است، زیرا سازمان ‌ها آن را به عنوان یک متمایزکننده کلیدی در بازار می‌دانند. و به عنوان یک استاندارد محبوب و اثبات شده، می توانید از کارایی و مقیاس پذیری فرآیندها مطمئن باشید.

 • بهره وری بیشتر شوید

از طریق افزایش کارایی و اثربخشی به دلیل خدمات قابل اعتمادتر فناوری اطلاعات، مزیت رقابتی به دست آورید. با روشن بودن همه در مورد اینکه چه کسی چه کاری و چه زمانی انجام می دهد، هم تعداد حوادث و هم توانایی خود را برای رسیدگی به آنها کاهش خواهید داد.

 • افزایش رضایت مشتری

شما می توانید به مشتریان خود خدمات فناوری اطلاعات بهبود یافته ای را ارائه دهید که نیازهای آنها را بهتر برآورده می کند. در عین حال بهتر از شرکت و دارایی ها، سهامداران و مدیران آن محافظت کنید.

 • معیار و بهبود

می‌توانید فرآیند ها و فعالیت‌ های سازمان خود را با استاندارد بین‌المللی ITSM مقایسه کنید (پس از آن می‌توانید هر گونه پیشرفت لازم را به راحتی شناسایی و اجرا کنید). و از آنجا که یک نهاد صدور گواهینامه مستقل شرکت شما را ممیزی می کند، شما (و هر کسی که با سازمان شما در تعامل است) می توانید مطمئن باشید که سطح خدمات مورد نیاز را برآورده می کنید.

 • فرآیند های کاملاً یکپارچه

 ISO 20000 به شما کمک می کند خدمات فناوری اطلاعات را با استراتژی تجاری گسترده تر هماهنگ کنید. می توانید اطمینان حاصل کنید که شرکت شما بر روی راه حل های مدیریت خدمات فناوری اطلاعات متمرکز است که به بهترین وجه برای خدمت به مشتریان و نیازهای کسب و کار شما مناسب است.

 • کاهش هزینه IT

درک و مدیریت بهتر هزینه IT. هزینه های مالی آینده را با دقت و وضوح بیشتر برنامه ریزی کنید. با فرآیندهای ساده‌تر و مسئولیت‌ های روشن، می‌توانید خدمات ناب ‌تر و کارآمد تری را انجام دهید.

 • فرهنگ بهبود مستمر را ایجاد کنید

محیط کسب و کار، به ویژه در عصر نوآوری دیجیتال و تکنولوژیک، ساکن نیست. اطمینان از اینکه سازمان شما همیشه در واکنش به بازخورد مشتری، فرآیندهای خود را بهبود می‌بخشد، صرفاً خوب نیست، بلکه برای طول عمر یک شرکت ضروری است. و این همچنین به بهبود های شناسایی شده در داخل، تغییر فناوری و توسعه هنجارهای تجاری گسترش می یابد.

 • چابک تر شوید و به سرعت تغییر کنید

 ISO 20000 یک چارچوب محکم از بهترین عملکرد ایجاد می کند که به حمایت از نوآوری کمک می کند. تغییرات در سازمان شما را می توان ماهرانه تر و با سرعت بیشتری مدیریت کرد، به این معنی که سطح ریسک داخلی و خارجی را کاهش می دهید و به احتمال زیاد به اهداف سازمانی خود می رسید.

 • به دست آوردن مزیت رقابتی

از طریق ارائه موثرتر و کارآمدتر خدمات فناوری اطلاعات، می توانید به سازمان خود مزایای ملموسی نسبت به رقبای خود بدهید. به عنوان مثال، می‌توانید مسائل فناوری اطلاعات را کاهش دهید و سریع ‌تر به آنها پاسخ دهید و زمان بیشتری را برای توسعه استراتژیک فناوری اطلاعات در سازمان تان آزاد کنید.

استاندارد-ایزو-20000-چگونه-به-شما-کمک-می-کند
روند دریافت گواهینامه ایزو 20000 چگونه است؟

اگر سازمان شما می خواهد گواهینامه دریافت کند، باید به طور رسمی توسط یک نهاد صدور گواهینامه معتبر ارزیابی شوید. شما باید کیفیت فرآیند های فناوری اطلاعات شرکت خود را در برابر استاندارد ISO 20000-1 نشان دهید. از سوی دیگر، افراد می توانند با قبولی در امتحانات گواهینامه دریافت کنند (برای جزئیات بیشتر با شرکت هوداک سیستم فرتاک ارتباط برقرار نمایید).

مدارک اجباری خاصی وجود دارد که به عنوان یک شرکت، برای به دست آوردن استاندارد باید آنها را تکمیل کنید. ما مدارک مربوط به دریافت گواهینامه ایزو 20000 را در مقالات بعدی برای شما فراهم می کنیم که در دست رس شما باشد.

اما، صرفاً ایجاد مستندات فرآیند ITSM کافی نیست (و مشکلات شما را حل نخواهد کرد). برای اطمینان از صدور گواهینامه، شما باید تمام فعالیت های شرح داده شده در اسناد خود را در کسب و کار روزانه خود ادغام کنید.

و مهمتر از همه، شما باید درک سازمانی برای دریافت و استقرار الزامات ایزو 2000 را در سازمان خود ایجاد کنید. اگر در نهایت، شرکت شما ارزش واقعی ISO 20000 را درک نکرده باشد، ایجاد مستندات و ایجاد همه این تغییرات هیچ فایده ای ندارد.

مراحل دریافت گواهینامه ایزو 20000 چیست؟

پس از اتمام تمام مستندات و اجرای آن، سازمان شما نیز باید این مراحل را برای اطمینان از تکمیل موفقیت آمیز پروژه خود انجام دهد:

 • ممیزی داخلی

هدف ممیزی داخلی بررسی فرآیندهای ITSM شما است. هدف یافتن مشکلات و نقاط ضعفی است که در غیر این صورت پنهان می ماندند.

 • بررسی مدیریت

راهی رسمی برای مدیریت شما برای در نظر گرفتن تمام حقایق مرتبط در مورد مدیریت خدمات فناوری اطلاعات و تصمیم گیری مناسب.

 • اقدامات اصلاحی

پس از بررسی ممیزی داخلی و مدیریت، باید هر گونه مشکل شناسایی شده را اصلاح کنید و نحوه حل آنها را مستند کنید.

فرآیند صدور گواهینامه شرکت به دو مرحله تقسیم می شود:

 • مرحله اول (بررسی اسناد)

ممیز گواهی بررسی می کند که آیا اسناد شما با ISO 20000 مطابقت دارد یا خیر.

 • مرحله دوم (ممیزی اصلی)

در اینجا، حسابرس بررسی می کند که آیا تمام فعالیت های واقعی شما با ISO 20000 و مستندات شما مطابقت دارد یا خیر.

ایزو-10002-و-ارتباط-با-ISO-9001-و-ISO-9004
چگونه گواهینامه ایزو 20000 به نام فرد بگیریم؟

به عنوان یک فرد، در صورت گذراندن، به عنوان مثال، دوره حسابرس اصلی ISO 20000 یا دوره مجری اصلی ISO 20000، می توانید گواهینامه ISO 20000 را دریافت کنید. بسیاری از کارفرمایان مایل به پشتیبانی از این آموزش هستند، زیرا متخصصان واجد شرایط ISO 20000 راهی عالی برای کمک به سازمان در اجرای ISO 20000 هستند (و همچنین مهارت قابل انتقال ارزشمندی برای گنجاندن در رزومه).

طیف وسیعی از گزینه های دوره برای افراد وجود دارد که می توانند از بین آنها انتخاب کنند:

 • گواهی پایه ISO 20000

اگر کمتر با ISO 20000 آشنایی دارید، این دوره برای شما مناسب است. شما درک درستی از محتوا و الزامات استاندارد به دست خواهید آورد. و بهتر می توانید ارتباط ISO 20000 را با فعالیت های خاص مدیریت خدمات فناوری اطلاعات در سازمان خود ارزیابی کنید.

 • دوره ممیزی سرب ISO 20000

این دوره بسیار مفیدی برای حرفه ای هایی است که ISO 20000 را اجرا می کنند، زیرا یک دید کلی عالی از استاندارد به شما ارائه می دهد و توضیحات عمیقی از آنچه ممیزان گواهی در ممیزی گواهینامه درخواست خواهند کرد ارائه می دهد. بنابراین برای حسابرسان و مجریان مفید است. پنج روز طول می کشد و با یک امتحان کتبی به پایان می رسد.

 • دوره ممیز اصلی ایزو 20000

این دوره مشابه دوره Lead Auditor Course است، با این تفاوت که به جای ممیزی بر تکنیک های پیاده سازی تمرکز دارد. بنابراین، اگر گواهینامه دغدغه شما نیست، این دوره ممکن است مناسب تر باشد.

 • دوره حسابرس داخلی ISO 20000

این دوره یک نسخه سبک از دوره حسابرس اصلی است که حدود دو یا سه روز طول می کشد. با این دوره فشرده، نمی توانید شغلی را به عنوان حسابرس در یک سازمان صدور گواهینامه دنبال کنید. اما، اگر می خواهید یک معرفی سیستماتیک بر ISO 20000 داشته باشید، یا اگر قصد دارید حسابرس داخلی شرکت خود باشید، این دوره برای شما عالی است.

تعدادی از سازمان های آموزشی معتبر در سراسر جهان وجود دارند که می توانید مدارک فردی را در ISO 20000 کسب کنید. نکته مهم اینکه شرکت هوداک سیستم فرتاک هیچ دوره ای در مورد الزامات استاندارد ایزو 20000 برگزار نمی کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button