فرم درخواست گواهینامه

دیگر مقالات

نمونه گواهینامه ها

مزایای اخذ گواهینامه ایزو برای شرکت ها

مزایای اخذ گواهینامه ایزو برای شرکت ها چیست؟ چرا شرکت ها باید گواهینامه ایزو داشته باشند؟ نحوه اعتبارسنجی گواهینامه ایزو چگونه است؟ و چطور می توانیم گواهینامه ایزو دریافت کنیم؟. مهمترین پرسش برای سوال “مزایای اخذ گواهینامه ایزو برای شرکت ها” را باید متقاضی پاسخ دهد. منتها در این مقاله سعی می شود 8 دلیل از مزیت اخذ گواهینامه ایزو برای شرکت ها مکتوب گردد.

گواهینامه به طور کلی یک اعلام رسمی است که یک موضوع، وضعیت یا رویداد خاص درست است. گواهینامه باید توسط یک موسسه یا شخصی که دارای اعتبار و اختیار عمومی است صادر شود. این یعنی اینکه گواهینامه باید در جامعه اعتبار داشته باشد. این اعتبار ممکن است توسط قانون یا یک نهاد بالادستی (نتیجه پذیرش اجتماعی) ایجاد شود. اولین موضوعی که پس از خواندن این پاراگراف به ذهن شما می رسد چیست؟

گواهینامه ایزو تاییدیه مراحل استاندارد سازی برای سازمان یا شرکت متقاضی است. من گمان می کنم متقاضی اخذ گواهینامه ایزو بلافاصله پس از خواندن پاراگراف بالا به فکر ISO است. ISO گواهینامه ای است که اعتبار آن توسط سازمان استاندارد کشورها همچنین جوامع بین الملل به دست می آید و مترادف استاندارد سازی و کیفیت است. این کیفیت می تواند در خدمات یا محصول خلاصه شود. داشتن گواهینامه ایزو توسط نهاد استاندارد سازی بین المللی (ISO) برای هیچ مجموعه ای الزام آور نشده، اما مزایای اخذ گواهینامه ایزو برای شرکت ها چیست که دنبال به دست آوردن آن هستند. البته برای یکسری از صنایع خاص داشتن گواهینامه ایزو ضرورت دارد، همانند صنایع نفت و گاز، پتروشمی. با این حال به طور کلی، می توان گفت: شرکت ها به دلیل اینکه احساس می کنند گواهینامه ایزو سود است، به دنبال صدور گواهینامه ایزو هستند.

اغلب شرکت ها بر اساس اطلاعات آماری در دنیا دارای گواهینامه ایزو 9001 هستند. چرا این همه شرکت تلاش گسترده ای انجام می دهند برای دریافت گواهینامه ایزو 9001؟ در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا به بررسی مزایای اخذ گواهینامه ایزو برای شرکت ها پرداخته شود.

8 دلیل مزایای اخذ گواهینامه ایزو:

8 دلیل که چرا شرکت شما باید گواهینامه ایزو را دریافت کند:

 • مهمترین دلیل برای اخذ گواهینامه ایزو، استاندارد سازی است. و هدف از استاندارد سازی به شرح زیر می باشد.
 • ساده سازی تولید در صنایع مختلف؛
 • اطمینان از ثبات و ایمنی محصول؛
 • همکاری و سازگاری با بازارهای بین المللی.

به طور کلی، شرکت ها در نتیجه استاندارد سازی، مزایای فناوری، اقتصادی و اجتماعی غیر قابل انکاری را تجربه می کنند.

 • کسب اطلاع از نیازهای واقعی مشتریان و برآورده کردن نیاز مشتری یکی از اهداف متقاضی جهت اخذ گواهینامه ایزو است. اولین موضوع خطرناک این است که، بسیاری از شرکت ها مخصوصا پیمانکاران فقط برای برآورده کردن نیاز کارفرما اقدام به اخذ گواهینامه ایزو می کنند. منتها ممکن است مشتری (کارفرما) اعلام کند فقط گواهینامه معتبر تایید شده را قبول دارد. بله، شرکت ها باید نیازهای مشتری را به طور دقیق بررسی کنند و سعی در به دست آوردن رضایت مشتری به طور مستمر داشته باشند. تمرکز بر روی اینکه صرفا یک گواهینامه ایزو داشته باشید بدون اینکه نیاز مشتری را بررسی کنید در دراز مدت هزینه های بسیاری برای شما دارد.
 • بهبود کیفیت فرآیندها و محصولات سومین مزیت اخذ گواهینامه ایزو برای شرکت ها است. اتخاذ یک روش استاندارد، مطابق با استاندارد ISO، سپس اخذ گواهینامه ISO همه چیز را در مورد کیفیت خدمات یا محصول اعلام می کند. حتی اگر گواهینامه ایزو اخذ شده گواهینامه ایزو 9001 نباشد. نتیجه نهایی داشتن گواهینامه ایزو، سطح بالاتری از کیفیت را برای کل سازمان و برای هر فرآیند انجام شده یا محصول به ارمغان می آورد.

تعاریف زیادی از کیفیت وجود دارد، ولی بهترین تعریف از “کیفیت” را فلیپ کرازبی و جوزف جوران به عنوان “تطابق با الزامات” و “مناسب برای استفاده” بیان می کنند. بنابراین یک سیستم مدیریت کیفیت که به خوبی طراحی شده باشد و به طور موثر پیاده سازی شده باشد، شرکت شما را در مسیر تکامل و کیفیت راهنمایی می کند.

 • مزایای اخذ گواهینامه ایزو برای شرکت ها، شرح فرآیند کاری شرکت، درک فرآیند ها و با توجه به فرآیندها برقراری ارتباط با بازارهای بین المللی یا کارفرمایان است. استاندارد ISO از شرکت ها می خواهد که فرآیندهای خود را با استفاده از معیارهای تجاری شناسایی و توصیف کنند. هدف از بررسی فرآیندها مدیریت و کنترل بهتر فرآیندهای کسب وکار است، که این اهداف در هسته سیستم مدیریت شما قراردارند.
 • ثبات در نوع رفتارهای سازمانی و کاری مهمترین مزیت اخذ گواهینامه ایزو است. کاهش تنوع در فرآیندهای سازمانی بهترین تعریف از ثبات عملیاتی شرکت ها است. فرض براینکه یک شرکت محصول محور است، زمانی که ثبات در ارائه محصول دارید همانند (ابعاد یکسان، وزن یکسان، خروجی یکسان) شما به مشتری خود بهترین خدمات را ارائه می دهید.

مشتریان عموما تنوع را نمی پذیرند و شما نباید به این موضوع دامن بزنید. لذا با افزایش کنترل بر فرآیندهای شرکت، جمع آوری داده ها در مورد یک فرآیند، همچنین درک چگونگی تنظیم فرآیند برای نگه داشتن خروجی باعث جلوگیری از تنوع در محصول می شود. الزامات پیاده سازی استاندارد ISO به این کارها کمک می کند.

 • می توان گفت یکی از مهترین مزایای اخذ گواهینامه ایزو برای شرکت ها بهبود کارایی، کاهش ضایعات و صرفه جویی در زمان و هزینه است. داشتن گواهینامه ایزو به تنهایی کافی نمی باشد، بلکه استقرار الزامات ISO به طور واقعی کمک می کند تا شرکت شما به کمال نزدیک شود. با بهبود فرآیندهای شرکت ، آنها سازگارتر می شوند و شما می توانید به طور منظم به اهداف خود برسید و نتایج ملموسی ارائه بدهید. همچنین ضایعات را در فرآیندهای خود کاهش خواهید داد.

ضایعات ناشی از بی کیفیتی و ناکارآمدی است و نشان دهنده هدر رفتن پول است. ناکارآمدی نتیجه تغییرات و فرآیندهای ناسازگار است. این تغییرات را کاهش دهید و ثبات را بهبود بخشید و با کمتر کردن ضایعات پول بیشتری خواهید داشت.

 • گواهینامه ایزو به شرکت ها کمک میکند تا همکاری در تجارت بین المللی را تسهیل نمایند. این یک واقعیت است که داشتن گواهینامه ISO به طور گسترده باعث پذیرفته شدن بهتر در سطح بین الملل می شود. دارا بودن گواهینامه ایزو باعث می شود شریک شما متوجه شود که شما محصول یا خدمات با کیفیتی ارائه می دهید و حداکثر ثبات را در محصول یا خدمات دارید.
 • به رسمیت شناخته شدن بین المللی توسط سازمان ها و تجار دیگر مهمترین مزیت برای شرکت های دارنده گواهینامه ایزو است. دریافت گواهینامه ISO شرکت شما را در گروهی بسیار منتخب قرار می دهد. همه ما می دانیم که تصویر یک سازمان، عامل بسیار مهمی در تجارت است.

دلایل زیادی وجود دارد که یک شرکت بخواهد اقدام به اخذ گواهینامه ایزو نماید. ولی چنانچه یک شرکت به خاطر فشار بازار یا کارفرما به دنبال اخذ گواهینامه ایزو باشد هیچ یک از این مزایا برای شرکت به وجود نمی آید. بنابراین داشتن گواهینامه ایزو برای این شرکت ها صرفا یک برگه کاغذ بوده و بعداً به هیچ دردی نمی خورد.

5 مزیت برای داشتن گواهینامه ایزو:

 • ریسک ها و فرصت ها را شناسایی کنید:

بهترین راه برای مقابله با مسائل کیفی، چلوگیری از بروز آنها است. ISO 9001 – استاندارد مدیریت کیفیت از شما می خواهد خطرات بالقوه برای کسب و کار خود را شناسایی کنید و آنها را کنترل نمایید. این تفکر مبتنی بر ریسک منجر به شگفتی های کمتر، برنامه ریزی بهتر، تصمیم گیری موثرتر و روابط بهتر با تامین کنندگان، مشتریان و کارکنان می شود.

 • از بروز مجدد مشکلات جلوگیری کنید:

اغلب کسب‌وکارها اشتباهات مشابهی را تکرار می‌کنند، زیرا سیستمی برای ثبت و تصحیح مشکلات در زمان وقوع ندارند. ISO از شما می‌خواهد که سوابق دقیقی از مشکلات داشته باشید، دلایل اصلی آنها را جستجو کنید و راه‌حل‌های پایدار ارائه دهید. نتیجه ضایعات کمتر، کیفیت بهتر و هزینه کمتر است.

 • به بررسی تقویت راه های بازاریابی و فروش بپردازید:

فقط به این فکر کنید که چند بار دیده اید که شرکت ها گواهینامه ISO خود را در تبلیغات، در وب سایت خود و حتی بر روی یک بنر در خارج از ساختمان خود تبلیغ می کنند. به عنوان یک سیستم مدیریت کیفیت شناخته شده بین المللی، کسب گواهینامه ISO از بازاریابی شما پشتیبانی می کند و به افزایش فروش شما کمک می کند. در واقع، بسیاری از شرکت‌های بزرگ از تامین‌کنندگان خود می‌خواهند که گواهی ISO داشته باشند. و اگر می خواهید وارد بازارهای خارجی شوید، صدور گواهینامه می تواند بسیار مهم باشد.

 • بهبود عملکرد کارکنان:

روحیه کارمندان زمانی بهبود می یابد که بدانند سازمان متعهد به حذف ضایعات و تولید محصولات و خدمات با بالاترین کیفیت می باشد. ISO همچنین از مدیران می‌خواهد وظایفی را تعریف کنند، اینکه (چه کسی چه کاری انجام دهد)، شکاف‌های مهارتی در کسب‌وکارتان را از بین ببرید و خط‌مشی‌های کیفیت خود را به کارکنان ابلاغ کنید.

 • کنترل فرآیندهای خود را برای تجارت بهبود ببخشید:

استاندارد ISO از شما می خواهد که کارایی سیستم مدیریت کیفیت خود را نظارت، اندازه گیری، تجزیه و تحلیل و ارزیابی کنید. با انجام این کار، معیارهای عملکردی را ایجاد می کنید که به شما امکان می دهد قضاوت کنید که چقدر خوب انجام می دهید و کجا باید پیشرفت کنید. این ها ابزارهای قدرتمندی برای به دست آوردن بینش در مورد تجارت شما و تصمیم گیری بهتر هستند.

اعتبار سنجی گواهینامه ایزو:

خوب حالا که با مزایای اخذ گواهینامه ایزو برای شرکت ها آشنایی کامل به دست آوردیم، نحوه اعتبار سنجی گواهینامه ایزو مهم است. سوال مهم این هست که، “آیا تمام گواهینامه های ایزو صادر شده در ایران معتبر هستند”؟ و چگونه متوجه گواهینامه ایزو اصل از فیک بشیم؟

عموما پیمانکاران مخصوصا شرکت های پیمانکاری که مناقصه محور هستند، دنبال اخذ گواهینامه ایزو یی هستند که صرفا بتوانند ورود پیدا کنند به  مناقصات. لذا دنبال مراجعی هستند که اقدام به صدور گواهینامه ایزو فوری با حداقل قیمت می کنند. بنابراین اعتبار سنجی و گواهینامه ایزو اصلی برای این متقاضیان اهمیت ندارد، بلکه مدت زمان صدور گواهینامه ایزو همچنین هزینه قابل پرداخت بابت خرید گواهینامه ایزو مهم است.

برای اینکه یک گواهینامه ایزو اصیل را شناسایی کنید یه راه حل بسیار ساده وجود دارد که همین الآن می توانیم شروع کنیم. وارد سایت WWW.IAF.NU شوید، این سایت انجمن بین المللی اعتبار دهنده است. بنابراین سازمان هایی که در این سایت معرفی شده اند به نوعی سازمان استاندارد کشورهای عضو هستند. 64 کشور در این سایت و توسط انجمن IAF مشخص شده اند که خوشبختانه مرکز ملی تایید صلاحیت ایران (NACI) عضو پذیرفته شده این انجمن می باشد. این 64 کشور اصطلاحا AB نامیده می شوند که معنای سازمان اعتبار دهنده را می دهد.

حالا نوبت آن رسیده که از طریق این 64 کشور به مرجع صدور گواهینامه ایزو برسیم. نهادی که گواهینامه ایزو را صادر می کند اختصارا CB نامیده می شود. CB ها باید توسط AB تاییدیه دریافت و مجوز صدور گواهینامه ایزو را داشته باشند. بنابراین AB ها براساس الزامات استاندارد ISO 17021 نهادهای صادر کننده ایزو را مشخص و اعتبار سنجی می کنند.

گواهینامه هایی که توسط ASCB تایید می شوند و یا در سایت ASCB استعلام می شوند تماما فیک هستند و فقط سایت IAF است که باید مرجع صدور را معرفی نماید. مراقب افراد سودجو و کلاهبردار باشید.

دریافت، صدور گواهینامه ایزو:

چگونه می توانیم گواهینامه ایزو دریافت کنیم؟ این خیلی ساده است و شرکت هوداک سیستم فرتاک برای اخذ گواهینامه ایزو در کنار شما است. اولین موضوع ساده تعیین استراتژی شرکت است، “آیا می خواهید گواهینامه ایزو فیک داشته باشید یا گواهینامه ایزو اصلی”؟.  این خیلی مهم است که گواهینامه ایزو اصلی و معتبر جهت صادرات محصول نیاز دارید یا گواهینامه ایزو فیک صرفا جهت ورود به مناقصات یا صادرات به کشورهای همسایه همانند عراق.

اگر هدف دوم را دارید (یعنی جهت ورود در مناقصات و یا صادرات به کشورهای اطراف) بهترین پیشنهاد گواهینامه ایزو فیک است. به دو دلیل متقاضیان به دنبال اخذ این گواهینامه ها هستند، عدم اطلاعات کافی در مورد نحوه اعتبار سنجی گواهینامه ایزو و دومین موضوع پرداخت هزینه بسیار پایین جهت دست یابی به گواهینامه ایزو.

ولی اگر دنبال گواهینامه ایزو معتبر و با اصالت هستید با ما در تماس باشید. بهترین مسیر و کوتاه ترین مسیر برای رسیدن به گواهینامه ایزو معتبر را ما به شما پیشنهاد می دهیم. برای شروع ابتدا مقاله پیاده سازی مستندات ایزو را مطالعه نمایید تا در مورد مراحل و دستورالعمل های اخذ گواهینامه ایزو اطلاعات به دست آورید.

بیشتر بخوانیم:

گواهینامه ایزو مشاغل مختلف    

برخی از معروفترین استاندارد ها

مزیت استاندارد ها چیست؟

نحوه اخذ گواهینامه ایزو شرکت ها

 

برچسب ها: مزایای اخذ گواهینامه ایزو برای شرکت ها، ISO، گواهینامه ISO، گواهینامه ایزو، استاندارد ایزو

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button